Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

4 czynniki, które wpływają na rozwijanie się trądziku

img-responsive

Trądzik to najpopularniejsza choroba skóry. Często jest postrzegana jako typowa przypadłość wieku dojrzewania, jednak jej wersja młodzieńcza jest tylko jedną z wielu. Nawet w dorosłym wieku można zmagać się z objawami trądziku, zwłaszcza że jest bardzo wiele czynników, które go wywołują i nie wszystkie z przyczyn są dobrze zbadane. Jakie są czynniki wpływające na rozwój trądziku?

1 – uwarunkowania genetyczne

Osoby, u których w rodzinie problemy skórne są normą, mogą spodziewać się, że one także będą miały takie dolegliwości. Nie zawsze przy tym mijają one wraz z wiekiem, kiedy pojawiająca się w okresie dojrzewania burza hormonów mija.

2 – hormony

Wahania poziomu hormonów w organizmie to bardzo częsty powód pojawiania się niedoskonałości skóry. Jest to jednak czynnik występujący nie tylko w okresie dojrzewania. Zwłaszcza dorosłe kobiety, które mają duży poziom hormonów męskich, mogą narzekać na stan swojej cery. Hormony są też odpowiedzialne za wysyp niedoskonałości przed miesiączką, gdyż wówczas poziom żeńskich hormonów spada.

3 – niewłaściwa pielęgnacja cery

Nie da się ukryć, że właściwe pielęgnowanie cery przyczynia się do zachowania jej w dobrym stanie, nawet jeśli ma się skłonności do pojawiania się wyprysków, zaskórników i nadmiernego przetłuszczania. Na pogorszenie stanu cery wpływa między innymi brak higieny, głównie systematycznego oczyszczania skóry, a także jej regularnego złuszczania (zrogowaciałe ujścia gruczołów łojowych zapychają otwory w skórze, co powoduje powstawanie niedoskonałości). Bardzo źle działa też zaniedbywanie demakijażu, a także malowanie się ciężkimi, tłustymi kosmetykami, które zapychają pory skóry. Warto też wiedzieć, że nadmierne wysuszanie przetłuszczającej się cery, na przykład tonikami z alkoholem, sprzyja nadmiernemu wydzielaniu sebum, a nie ograniczeniu jego produkcji!

4 – stres

Dermatologia już dawno odkryła, że stan skóry ma duży związek z psychiką, a stres może zaogniać zmiany skórne. Dotyczy to zresztą nie tylko trądziku, ale wszelkich chorób skórnych, jak egzemy, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Blizny potrądzikowe

Osoby mające już za sobą zmiany trądzikowe mogą mieć problemy z pozostałymi po tym okresie bliznami. Takie zmiany skórne wyglądają nieestetycznie ale możliwa jest ich redukcja a nawet całkowite usunięcie przy pomocy odpowiednich zabiegów. Polecamy zapoznać się z ofertą Gabinetu Medycyny Estetycznej na stronie Drwojcik.pl.

4-czynniki-ktore-wplywaja-na-rozwijanie-sie-tradziku

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

7 + seven =