Breaking News
 |  |  | 

7rc.eu Transport i motoryzacja

Czujesz drgania podczas jazdy? Czas wymienić amortyzatory!

img-responsive

Samochód jedzie, więc po co wymieniać amortyzatory? Wielu kierowców uważa, że dopóki auto porusza się do przodu, jest to zbędnym wydatkiem i chętnie odkłada go na później. Tymczasem okazuje się, ze takie podejście i praktyka niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko osób podróżujących autem, ale również innych użytkowników dróg.

Kiedy amortyzator trzeba wymienić?

Sygnałem mówiącym o tym, że przyszedł czas na wymianę amortyzatorów łatwo zauważalnym dla kierowcy, jest wydłużona droga hamowania pojazdu. O potrzebie wizyty w warsztacie mówią też zakręty, na których samochód nie trzyma się drogi. Na pierwsze sygnały zużycia amortyzatorów szczególnie wyczuleni powinni być kierowcy aut, które są wyposażone w elektroniczne systemy hamowania. Tu bowiem mogą one być słabiej wyczuwalne.

Warto więc z takim autem profilaktycznie odwiedzać warsztat samochodowy, gdzie mechanik obejrzy samochód od dołu, po umieszczeniu go na podnośniku. Profesjonalne oko doświadczonego fachowca dostrzeże każdy wyciek oleju, zużyte tuleje, ubytki korozyjne i wiele innych oznak, że amortyzatory nadają się do wymiany.

Polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego MotoSzef w kategorii AMORTYZATORY

Wymieniamy parami

Jeśli już stanęliśmy przed taką koniecznością, trzeba pamiętać, że amortyzatory należy wymieniać parami. Podobnie, jak w przypadku opon – zawsze na osi, nigdy pojedynczo. Z odejściem od tej zasady wiąże się ryzyko, że układ kierowniczy nie będzie działał prawidłowo. Oś może być niestabilna, przez co opony w samochodzie będą miały mniejszy kontakt z drogą. W konsekwencji ogumienie zużyje się nierównomiernie, a auto utraci stabilność.

Kolejnym argumentem za tym, by amortyzatory wymieniać parami na osi, jest ich siła tłumiąca. Od niej zależy, jak przenosi się masa samochodu w przechyłach, do których dochodzi na zakrętach i podczas hamowania. Musi ona być taka sama w obu amortyzatorach. Nie bez znaczenia dla kosztów podwójnej wymiany części jest długość drogi hamowania. Jest ona znacznie krótsza, gdy oba amortyzatory są nowe. Przy wymianie jednego, może ona wydłużyć o kilka metrów.

czujesz-drgania-podczas-jazdy-czas-wymienic-amortyzatory

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

eight − 1 =