|  | 

Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna, jak zresztą sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chirurgicznym, czyli operacyjnym jamy ustnej (aparatu zębowego i przyzębia). Chirurg stomatolog jest lekarzem stomatologii z przygotowaniem chirurgicznym. W zasadzie zakres działania lekarza tej specjalności zazębia się nieco z obszarem działań lekarzy o innych specjalnościach chirurgicznych (chirurg szczękowy, laryngolog).

Do czego potrzebna jest taka specjalność? Choćby do tego, by wszczepiać implanty, dokonywać ekstrakcji zębów, których nie można tradycyjnie „wyrwać”, poza tym chirurg stomatolog np. chirurg stomatolog Warszawa może też usunąć torbiele umiejscowione w obrębie twarzoczaszki, albo podciąć wędzidełko języka jeśli jest to w danym przypadku konieczne. Najczęściej jednak z chirurgiem mamy do czynienia przy okazji wszczepienia implantów.

Dlaczego właśnie implanty? Dlatego, że protetyka sięga po nie coraz częściej, a zabieg wszczepienia implantów jest de facto niewielką, acz wymagającą ogromnej precyzji, operacją. Żeby implanty można było umieścić w kości konieczne jest jej nawiercenie, a specjalnością, która się tym zajmuje jest właśnie stomatologia chirurgiczna, czyli np. chirurg stomatolog Warszawa.

Poza tym implanty wykorzystywane są nie tylko w charakterze podstawy dla zębów pojedynczych, ale również w innych sytuacjach, toteż chirurgia (bądź implantologia) angażowana jest też między innymi w szeroko pojęte leczenie protetyczne odbudowuje pojedyncze zęby, zespoły zębów (mosty) a nawet pełne uzębienie. W tym ostatnim przypadku mieliśmy dotychczas do czynienia głównie z protezami ruchomymi, patrz: protetyka Warszawa. Dziś, dzięki chirurgii i implantom protezy takie możemy unieruchomić wszczepiając implanty w charakterze blokady. Taką blokadę wszczepia również chirurg stomatolog.

czym-zajmuje-sie-chirurg-stomatolog

ABOUT THE AUTHOR