|  | 

Budownictwo i aranżacja

Domy drewniane całoroczne

Od 20 lat wiodłem żywot w pospolitym budynku. Takie mieszkanie ma na bank wiele jasnych aspektów. Wystarczy wyliczyć przykładowo nieduży koszt czynszu, czy na ogół niedużą zapłatę za zakupienie takiego lokum. Wiele osób żyje w takim osiedlu bardzo długo i są zaspokojeni. Lecz ja stwierdziłem, że już dosyć natrętnych sąsiadek, śmieci na korytarzu. Śnię o wybudowaniu domu.

Ubóstwiam eskapady po Podhalu. Miejscowe panoramy modyfikują właśnie domki letniskowe drewniane. Mając na względzie kilometrów nieczęsto jest mi dane podziwiać takie krajobrazy. Mój dom z bali byłby w takim razie błogą imitacją tych uniesień. W rzeczy samej czymś zachwycającym są osobiste domki letniskowe drewniane, dokąd można by zwiać od miastowego hałasu. Tymczasem jednak na to mnie nie stać. Pobuduję pierw jeden dom drewniany, a kiedyś zapewne skoncentruję się na drugim.

Zrobiłem już wstępne negocjacje i rozumiem, że przede mną dwie możliwości. Powszechny budynek postawiony z modułów murowanych oraz dom drewniany. Możecie zaobserwować, iż wznoszenie obiektów z drewna staje się coraz częstsze. Domy szkieletowe, nazywane też kanadyjskimi, dostrzec można w licznych fragmentach naszej ziemi ojczystej. Prawdopodobne jest, że początkowe koszty będą dość wysokie, jednak późniejsze eksploatowanie domów drewnianych bynajmniej nie będzie takim koszmarem. Całościowo sytuację sumując, taki wydatek zwyczajnie jest bardzo sensowny.

Drewno to wielce wartościowy budulec. Stawiane są tak samo domy drewniane całoroczne, a także domki letniskowe. Cechą budynków drewnianych jest wysoki obszar separacji temperaturowej. Wskutek tego w okresie letnim w domach kanadyjskich jest ewidentnie chłodniej niż w obiektach murowanych, a w porze zimowej rzecz jasna jest cieplej. Spotykam koleżanki egzystujące w domach szkieletowych, co w okresie zimy zasadniczo nigdy nie włączają aparatów grzejących. Albowiem można na trochę dorzucić do kominka, aby po domku rozeszło się miłe ciepełko. No i co istotne, by nie uciekło zbyt rychło na zewnątrz.

domy-drewniane-caloroczne-2

ABOUT THE AUTHOR