|  | 

Budownictwo i aranżacja

Drzwi i okna z litego drewna

Przy okazji wymiany okien w swoim mieszkaniu postanowiłem także zakupić i zamontować nowe drzwi, tak aby całą stolarka otworowa była szczelna. Wyszedłem z założenia, że jak robić remont to raz a porządnie, ograniczając zamieszanie związane z tym remontem.

Niestety sprawa była trudniejsza niż mi się to z początku wydawało. Sam wybór jakie drzwi przesuwane wybrać był już nie lada wyzwaniem, ponieważ ilość modeli i oklein do nich jest naprawdę spora. Dochodzi do tego wybór systemu po którym ma się poruszać dane skrzydło przesuwne. Na rynku istnieje wielu producentów produkujących takie drzwi oraz systemy do nich. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ta znacznie wzrosła, z korzyścią dla klienta z dwóch powodów. Po pierwsze ceny takich drzwi oraz systemów do nich znacznie staniały. Po drugie klienci maja większy wybór i znacznie krótszy czas oczekiwania na wykonanie wybranego przez siebie zestawu.

Lecz ciągle niewielu producentów okien oferuje stolarkę z drewna co idealnie pasuje do drzwi z naturalnej lub przynajmniej drewnopodobnej okleiny. Te pierwsze, nazywane często fornirowanymi są znacznie droższe, poprzez obłogowanie naturalnymi kawałkami drewna. Wadą takiego rozwiązania jest konserwacja aby lakier nie wypłowiał i chronił naturalny fornir. Znacznie gorzej ma się to w przypadku okien drewnianych, które konserwować trzeba znacznie częściej niż drzwi zewnętrzne. Wykonana profile z litego drewna są narażone na promienie słoneczne, wilgoć w postaci pary wodnej, śniegu czy deszczu. Nie można dopuścić do takiej sytuacji kiedy za oknem jest mróź i pada śnieg a w domu zbiera się wilgoć na oknie. Szybko to spowoduje wypaczenie się okna, które nadawać będzie ię tylko do wymiany.

drzwi-i-okna-z-litego-drewna

ABOUT THE AUTHOR