Breaking News
 |  | 

Przemysł i technologie

Fotowoltaika w Wieliczce – czy warto w nią inwestować?

img-responsive

Fotowoltaika to najpopularniejsze i najszybciej rozwijające się odnawialne źródło energii w Polsce. Liczne programy dotacji do paneli słonecznych i przykłady zakładania przydomowych elektrowni fotowoltaicznych zachęcają do budowania takowych również na własnym podwórku. Czy jednak opłaca się inwestować i montować panele fotowoltaiczne w Wieliczce? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Fotowoltaika Wieliczka

Aby zbadać opłacalność inwestycji jaką jest fotowoltaika w Wieliczce należy najpierw zbadać ilość słońca jaka występuje w tym regionie Polski. Nasłonecznienie to bowiem zjawisko zbadane a prawidłowe odczytanie stopnia zasobów helioenergetycznych na danym terenie mówi bardzo wiele na temat możliwości inwestowania w panele przetwarzające to światło słoneczne w prąd. Wedle badań Państwowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najkorzystniejsze warunki do inwestowania w fotowoltaikę ma południowa część województwa lubelskiego z nasłonecznieniem 2000kWh/m2. Wieliczka ma warunki nieco gorsze gdyż jej nasłonecznienie pozostaje na poziomie około 950 – 1250 kWh/m2 jednakże i tak są to warunki dużo lepsze niż na Pomorzu czy Dolnym Śląsku. Nasłonecznienie w Wieliczce wystarcza do inwestowania w fotowoltaikę tak by ta inwestycja na przestrzeni kilku lat zwróciła się i zaczęła przynosić znaczące oszczędności.

Szczegóły montażu i jakość pracy

Dla regionu Wieliczki optymalnym dla samowystarczalności energetycznej gospodarstwa domowego będzie liczba od dwunastu do dziewiętnastu paneli fotowoltaicznych. Wszystko zależy od jakości paneli, ich mocy oraz wielkości domu i zużycia w nim prądu. Należy też pamiętać, że koszt jaki musimy liczyć to nie tylko panele. Instalacja składa się ze stelażu, paneli, kabli przekaźnikowych, małej stacji transformatorowej zmieniającej prąd w fazę możliwą do użycia w gniazdkach oraz baterie magazynujące nadmiar energii na czas gdy brakuje słońca. Co do jakości pracy należy pamiętać, że z każdym rokiem wydajność paneli fotowoltaicznych spada o 0,5 % w stosunku do wydajności początkowej więc to też należy uwzględnić przy obliczaniu stopy zwrotu inwestycji.

fotowoltaika-w-wieliczce-czy-warto-w-nia-inwestowac

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

eleven − one =