|  | 

Zdrowie i uroda

Funkcje błonnika

Do niedawna funkcje błonnika były zdeterminowane tym, czy został sklasyfikowany jako błonnik rozpuszczalny czy nierozpuszczalny  w wodzie. Wiele powszechnie spożywanych roślin zawiera oba rodzaje błonnika. Mimo powszechnego stosowania terminów „rozpuszczalny” i „nierozpuszczalny? w celu opisania korzyści zdrowotnych błonnika, wielu ekspertów medycznych i żywienia twierdzi, że te terminy nie są w stanie odpowiednio opisać skutków fizjologicznych wszystkich rodzajów błonnika. Eksperci ci zaproponowali stosowanie określeń „lepkie” i „podatne na fermentację”.

Najważniejszą właściwością błonnika rozpuszczalnego (lepkiego) jest obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo normalizuje on poziom cukru we krwi zmniejszając tempo, w którym żywność opuszcza żołądek oraz opóźniając wchłanianie glukozy po posiłku. W rezultacie wysokie spożycie rozpuszczalnego błonnika odgrywa istotna rolę w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Dodatkowo zapewnia uczucie sytości, które przeciwdziała przejadaniu się i przybieraniu na wadze.

Błonnik pokarmowy znajdujący się w płatkach owsianych jak również pektyna obniżają ilość cholesterol we krwi. Dodatkowo błonnik zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, zwłaszcza jelita grubego, przyśpieszając czas usuwania toksycznych odpadów z organizmu. Dla kobiet błonnik polecany jest jako wspomagacz w odchudzaniu.

Niektóre rodzaje błonnika są określane jako ?podatne na fermentację?, ponieważ fermentowane są przez „przyjazne” bakterie, które żyją w jelicie grubym. Fermentacja ta pozytywnie wpływa na komórki jelita grubego i pomaga utrzymać zdrowie i integralność okrężnicy.  Dwa rodzaje kwasów tłuszczowych wytwarzanych podczas tej fermentacji (propionowy i octowy) używane są jako paliwo przez komórki wątroby i mięśni.

funkcje-blonnika

ABOUT THE AUTHOR