|  | 

Różne

Holandia- abecadło emigranta.

Pobyt w Holandii nie wiąże się dla nas, Polaków, ze szczególnymi formalnościami, ponieważ możemy podróżować po całej Unii Europejskiej w granicach Schengen. Kiedy jednak planujemy pobyt dłuższy niż trzy miesiące to by zalegalizować swój pobyt powinniśmy zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki administracyjnej.

Dzięki otwartym granicom możemy pracować bez przeszkód w Holandii, dodatkowym atut który może nam pomóc to uzyskanie wyżej wymienionego pozwolenia na pobyt. Należy o nie wystąpić w przeciągu ośmiu dni od przyjazdu, jeżeli planujemy pobyt dłuższy niż trzy miesiące. Warunkiem uzyskania takich świadczeń jest posiadanie własnego mieszkania, czyli stałego adresu zameldowania, jest to dość kosztowne dla Polskiego emigranta, lecz zainwestowane pieniądze szybko się zwracają i znacznie ułatwiają wiele formalności takich jak np. założenie konta bankowego. Mało tego, kiedy jesteśmy zameldowani na stałe rokrocznie przysługuje nam 2%AOW, czyli holenderskiej emerytury, dodatkowo jesteśmy objęci świadczeniami socjalnymi, opieką lekarską i częściowo refundowanymi lekami.

Gdy nie posiadamy zameldowania kłopotliwe może być parkowanie samochodu, gdyż miejsce parkingowe kosztuje nawet 100-120 euro tygodniowo, gdy mamy pozwolenie na pobyt możemy starać się o kartę parkingową, warunkiem jest zarejestrowany samochód w Holandii. Niekiedy pomimo iż większość Holendrów włada językiem angielskim, będziemy zmuszeni przedstawić przetłumaczone dokumenty w języku niderlandzkim, dlatego pomocny będzie tłumacz holenderski Kraków obfituje w liczne biura tłumaczy i nie powinno być problemu by znaleźć odpowiedniego.

Jak znaleźć pracę w Niderlandach?Poszukiwania zatrudnienia w Niderlandach najlepiej zacząć od Centrum Pracy i Dochodów(Centrum voor Werk en Inkomen), to publiczna placówka w której otrzymamy wszelkie, niezbędne informacje na temat ilości otwartych miejsc pracy, a także zostaniemy poinstruowani gdzie należy się udać. Możemy także skorzystać z pośredników prywatnych, których bez trudu znajdziemy za pośrednictwem internetu.

Pomocne stają się też gazety, często można w nich znaleźć ciekawe oferty pracy, niestety będziemy musieli się odrobiną pogimnastykować, bo część ofert jest w języku niderlandzkim, lecz nie brakuje też tych po angielsku. Kiedy pracujemy chcemy mieć legalną pracę warto postarać się o numer BSN(czyli nasz NIP), niestety są one przydzielane tylko 16 największych miastach, więc dobrze jest się umówić telefonicznie, by nie stać w długiej kolejce. Czasami numer dostaniemy od razu, lecz może zdarzyć się tak, że przyjdzie nam czekać jeden lub dwa tygodnie.

Kiedy już posiadamy pozwolenie na pobyt, można zatroszczyć się o wybór lekarza. Najbliższą nam placówkę znajdziemy w internecie i po wcześniejszej konsultacji z wybranym lekarzem możemy wypełnić odpowiedni formularz. Leki dostaniemy we wskazanej aptece, dla legalnie pracujących osób duża część leków jest refundowana, a jeżeli leki które przyjmujemy stale się skończą, wystarczy zadzwonić, a recepta jeszcze tego samego dnia będzie czekała we wskazanej aptece.

holandia-abecadlo-emigranta

ABOUT THE AUTHOR