Breaking News
 |  | 

Transport i motoryzacja

Instalacja gazowa w samochodzie, a żywotność silnika

img-responsive

W dobie wysokich cen paliwa coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad instalacją gazu w swoim samochodzie. Może się wydawać, że wciąż jest to najbardziej opłacalna forma jazdy, co raczej nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości. Wokół instalacji gazowych powstało jednak sporo mitów. Mnóstwo osób sądzi, że LPG ma niekorzystny wpływ na żywotność silnika. Czy to prawda? Zbadajmy to!

Gaz nie tylko do kuchenek i zapalniczek

W naszym społeczeństwie wciąż można znaleźć zatwardziałych przeciwników, którzy jednoznacznie uważają, że gaz nadaje się wszędzie, ale nie do samochodów. Prawdą jest, że w benzyna i olej napędowy spalają się w cylindrach inaczej niż LPG, ale czy to oznacza, że ryzyko awaryjności jednostki napędowej automatycznie wzrasta? Niekoniecznie. Dobrze zamontowana instalacja nie powinna sprawić żadnych problemów. Niekiedy jednak oprócz samego systemu LPG w samochodzie należy wymienić kilka części eksploatacyjnych, które mogą być narażone na szkodliwe oddziaływanie mieszanki gazowej.

O jakich częściach eksploatacyjnych mowa?

Przede wszystkim o świecach. Gaz spala się przecież wolniej niż benzyna i nie jest to prawo mechaniki a fizyki, które każdy posiadacz samochodu powinien znać. Właśnie dlatego eksperci zalecają, aby do samochodów z instalacją gazową montować świece, które wykonane są z materiałów o lepszych parametrach przewodnictwa cieplnego.

A co w takich sytuacjach z olejem?

Część posiadaczy aut z instalacją LPG uważa, że aby zapewnić pojazdowi dłuższą żywotność należy bezwzględnie inwestować w specjalny olej. Skąd wziął się ten mit? Nie jest to do końca zrozumiałe. I tu znów z pomocą i wyjaśnieniem przychodzą nam prawa mechaniki. Olej pracuje w układzie zamkniętym. Jego zadaniem jest smarowanie silnika, ale nie ma on przy tym bezpośredniego kontaktu z gazem ani benzyną. W związku z tym posiadacze samochodów z nową instalacją gazową nie muszą pędzić do swojego mechanika, aby ten niezwłocznie wymienił stary olej. Ten, który obecnie jest w silniku w zupełności wystarczy ( o ile nie jest stary i przepalony – wówczas nadaje się do zmiany nawet bez instalacji gazowej).

Tak więc inwestować w gaz czy nie?

Szukając odpowiedzi na to pytanie trzeba byłoby się zastanowić w jaki sposób eksploatujemy pojazd. Inwestycja prawdopodobnie już się nie zwróci, ponieważ ceny gazu są zbyt rozchwiane, ale być może późniejsze oszczędności pozwolą szybciej odłożyć pieniądze na nowy model wozu w przyszłości? Gaz, o ile jest prawidłowo zamontowany, nie będzie stwarzał żadnych zagrożeń. Nie powinien też wpływać na jakość i żywotność pracy silnika, dlatego nie należy się o to martwić. Dlatego też decydując się na gaz warto skorzystać z dobrych i doświadczanych fachowców . Osobom z Krakowa i okolic pragnę polecić firmę Eko-Cars BIS

instalacja-gazowa-w-samochodzie-a-zywotnosc-silnika

ABOUT THE AUTHOR