|  | 

Różne

Jak powstaje prognoza pogody?

Przewidywanie pogody to nie lada sztuka nawet dla doświadczonych i wykształconych meteorologów. Pogoda to dynamiczna i gwałtowna siła, którą trudno odgadnąć, a jeszcze trudniej okiełznać. Za naukowcami stoi cały szereg specjalistycznych urządzeń połączonych siecią teleinformatyczną, tak by wszystkie dane były ze sobą synchronizowane, porównywane i analizowane, na tej podstawie, badając trendy i zmiany w zachowaniu się przyrządów przewiduje się zachowanie aury pogodowej.

Jakie to jednak przyrządy wykorzystuje się do badań?

Zacznijmy od początku czyli od samej ziemi, tutaj w strategicznych punktach z dala od ludzkich siedzib rozmieszczone są stacje meteorologiczne. Taką stacje zwykle zamieszkuje jeden lub kilku specjalistów, którzy wciąż monitorują wskazania podstawowych przyrządów i przesyłają dale dalej. Istnieją też pozostawione samie sobie skrzynki meteorologiczne, które za pośrednictwem sieci telefoniczne GPRS wysyłają dane do centrali, wysyłają odczyty termometru, anemometru(wiatromierza), barometru(mierzącego ciśnienie), higrometru(wilgotność powietrza), ombrometru(średnie opady) i wielu innych wyspecjalizowanych urządzeń.

Anemometr jest wyjątkowy w swojej własnej mierze gdyż w dobie ekologicznych technologi ciągle poszukiwane są tereny o stałych i silnych wiatrach by móc budować na nich turbiny wiatrowe i czerpać czystą i ekologiczną energię.

Kolejną bronią w arsenale meteorologów są satelity okołoziemskie, robią nieustannie zdjęcia w czasie rzeczywistym i wysyłają je na ziemie, dzięki czemu naukowcy mają stele dostęp do obrazu chmur na całej powierzchni planety. Mało tego satelity są wyposażone w niezwykle czułe kamery termowizyjne i badają średnią temperaturę w danych regionach, dzięki czemu mogą określać ciśnienie i przepływy mas powietrza. Dane satelitarne są weryfikowane z danymi naziemnymi i po złożeniu tworzą znaną nam prognozę pogody.

jak-powstaje-prognoza-pogody

ABOUT THE AUTHOR