|  | 

Różne

Jak skonstruować plan finansów rodzinnych

Jak wynika z przeprowadzonych analiz zrównanie wydatków z przychodami nie zawsze jest niezbędne i nie jest celem samym w sobie. Obecnie jest ogólnie dostępny szeroki wachlarz metod pozwalających dobrze prosperować bez chwilowej równowagi finansowej. Są to między innymi pożyczki, kredyty samochodowe, kredyty gotówkowe, coraz bardziej popularna karta kredytowa, zastawy, hipoteczny kredyt itp.

Takie rozwiązania mają jednak swoją cenę, nierzadko wysoka, w postaci odsetek czy oprocentowania. Ponadto dług nie może trwać wiecznie. Albo zadłużenie spłacimy, lub będziemy mieli problemy. Do tego należy dołożyć jeszcze kwestię posiadania tzw wydolności finansowej. Zatem w kategoriach długofalowych nasz portfel powinien być zrównoważony. Jak podzielić środki pieniężne pomiędzy wydatki bieżące czyli konsumpcyjne a środki służące realizacji dalszych celów? Dla znakomitej większości z nas jest to sprawa silnego charakteru, ponieważ na konsumpcję można wydać zawsze niemal każdą sumę. Ale wiemy, iż to nie jest działanie odpowiedzialne.

Jak więc dokonać rozdysponowania zasobów pieniężnych na inwestycje oraz na konsumpcję, jak podzielić nasze domowe finanse? Trzeba przede wszystkim siąść z długopisem w ręku i określić absolutne minimum comiesięcznych wydatków, ile pieniędzy należy przewidzieć na nieprzewidziane wydatki, ile powinniśmy odłożyć, by za określoną liczbę lat (równą różnicy między wiekiem emerytalnym a naszym dzisiejszym wiekiem) mieć świadczenia na wymaganym przez nas poziomie. Dopiero po dokonaniu tego typu wyliczeń jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski i podzielić nasz finansowy placek. Jeśli natomiast okaże się, iż jest on na tyle mały, że nie ma z czego dzielić, to wtedy pozostaje nam zarobić dodatkowe środki lub pomyśleć o jakimś pasywnym dochodzie.

W tym celu najrozsądniejszym pomysłem jest zaaranżowanie posiedzenia wszystkich domowników i zaangażowanie każdego z jej członków w proces budowania domowego budżetu. Będzie to swego rodzaju posiedzenie domowego parlamentu, który uchwali rodzinną ustawę budżetową. W ten sposób każdy członek rodziny będzie mógł przedstawić własne potrzeby finansowe i jednocześnie przekona się jak trudnym zagadnieniem jest dopięcie budżetu domowego i sprawienie, aby wszyscy w tym temacie zostali zadowoleni.

jak-skonstruowac-plan-finansow-rodzinnych

ABOUT THE AUTHOR