Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Jak wspierać chorego podczas odwyku od alkoholu?

img-responsive

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe i wymaga ogromnej pracy chorego oraz jego bliskich. Ich wsparcie może okazać się bezcenne na każdym etapie leczenia. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym jest choroba alkoholowa i jak ważna jest rola bliskich podczas leczenia. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Czym charakteryzuje się choroba alkoholowa?

O chorobie alkoholowej mówimy, gdy dana osoba czuje negatywne skutki odstawienia alkoholu. Jeśli czuje negatywne efekty abstynencji, to najprawdopodobniej jest ona uzależniona od alkoholu. W takim wypadku najczęściej pojawia się już przymus picia w celu utrzymania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. W początkowej fazie choroba objawia się zwiększoną tolerancją na alkohol, a później pojawia się utrata kontroli nad ilością przyjmowanego trunku. Choroba alkoholowa jest chorobą pierwotną, co oznacza, że to właśnie ona może być powodem wystąpienia innych schorzeń somatycznych lub psychicznych.

Odwyk alkoholowy Kraków – ważne wsparcie pacjenta

Choroba alkoholowa nie dotyka wyłącznie chorego. Ona wpływa na wszystkich członków jego rodziny oraz wszystkie osoby, które są mu bliskie. Takie osoby cierpią z powodu poważnych zmian, jakie zachodzą w zachowaniu alkoholika. Trzeba jednak zaznaczyć, że wsparcie najbliższych jest bardzo ważne podczas całego procesu wychodzenia z nałogu. Najlepiej, by najbliżsi chorego brali aktywny udział w procesie jego trzeźwienia.

Jak okazać wsparcie?

Pierwszym krokiem jest namówienie chorego na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Wysłanie go na odwyk alkoholowy w Krakowie z pewnością będzie dobrym pomysłem, bo łatwo jest domyślić się, że samodzielne wyjście z choroby przeważnie jest nierealne. Leczenie choroby alkoholowej jest długotrwałe i musi być kontynuowane także po tym, jak pacjent opuści odwyk. Wtedy wsparcie bliskich jest nieocenione. Przede wszystkim bliscy chorego nie powinni udawać, że problemu nie ma i starać się go ukryć. Czasami specjaliści zalecają konfrontację chorego z jego rodziną. Szczera rozmowa i pokazanie, jak negatywnie alkohol wpływa na wszystkich członków rodziny, mogą przyczynić się do tego, że chory szybciej zda sobie sprawę ze swojego uzależnienia i będzie chciał się leczyć.

jak-wspierac-chorego-podczas-odwyku-od-alkoholu

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

4 × two =