|  | 

Turystyka i rekreacja

Jak wybrać właściwy moment na urlop?

Wybór właściwego terminu urlopu jest bardzo trudnym zadaniem uzależnionym od wielu czynników, zarówno miejsca wypoczynku, pory roku, naszych możliwości finansowych i tego, na ile pracodawca pozostawi nam swobodę decyzji. Bardzo ważnym kryterium wyboru terminu urlopu jest miejsce, do którego się udajemy. Jeśli planujemy wyjazd do jakieś miejscowości w Polsce, wówczas powinniśmy być świadomi zmiennej i kapryśnej pogody, jaka panuje w naszej strefie klimatycznej.

Dlatego też często Polacy wybierający się na krajowy urlop decydują się na terminy w miesiącach wakacyjnych, to znaczy lipiec, sierpień, ewentualnie wrzesień. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo ładnej, słonecznej pogody. Jeśli jednak planujemy wyjazd za granicę, do jakiś egzotycznych krajów, wówczas termin wyjazdu jest uzależniony od panujących tam warunków klimatycznych. Złym pomysłem będzie na przykład wyjazd do Argentyny w lipcu czy sierpniu, gdyż wówczas będzie tam najzimniej. Każda strefa klimatyczna rządzi się innymi zasadami i innym nieco przebiegiem pór roku. Zanim zatem wybierzemy termin zagranicznej wycieczki, warto wcześniej zasięgnąć informacji na temat klimatu i warunków jakie panują w danym kraju w ciągu roku kalendarzowego.

Pora roku i moment urlopu w sezonie turystycznym mają również duży wpływ na cenę takich wakacji. Zasadniczo w szczytowym sezonie wakacyjnym są one najwyższe, gdyż wówczas najwięcej ludzi decyduje się na wyjazd wypoczynkowy. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco fundusze warto wybrać termin urlopu tuż po zakończeniu lub przed rozpoczęciem wysokiego okresu turystycznego. Wówczas ceny wakacji, noclegu a nawet żywności mogą radykalnie się zmieniać.

W wyborze terminu wyjazdu na urlop kierujemy się również własnymi upodobaniami. Nie każdy lubi przebywać na zatłoczonych plażach bądź smażyć się w największym słońcu. Istnieją też czynniki niezależne od nas, czyli możliwości planowania urlopu, jakie dają nam pracodawcy, czy osoby, z którymi planujemy urlop. Jeśli weźmiemy wszystkie powyższe czynniki pod uwagę, będziemy w stanie wybrać rozsądny i najodpowiedniejszy moment wyjazdu na wypoczynek.

jak-wybrac-wlasciwy-moment-na-urlop

ABOUT THE AUTHOR