Breaking News
 |  | 

7rc.eu

Jak wygląda wizyta domowa lekarza?

img-responsive

Jeśli osoba chora nie ma możliwości udania się do gabinetu lekarskiego, lekarz może odwiedzić ją osobiście. Jak wygląda wizyta lekarska w domu?

Kiedy korzystać z lekarskich wizyt domowych?

Lekarska wizyta domowa jest przeznaczona dla tych pacjentów, którzy nagle zachorowali lub ich stan zdrowia uległ pogorszeniu i nie mogą samodzielnie pójść do gabinetu. Również wizyta domowa lekarza może odbywać się jako kontynuacja leczenia podjętego wcześniej.

Wizyta domowa nie jest możliwa wtedy, gdy pojawia się bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta.

Decyzja o wizycie podejmowana jest na podstawie wywiadu z pacjentem albo z inną osobą upoważnioną do kontaktu z lekarzem.

Wizyta domowa lekarza – na NFZ i prywatnie

Z wizyt domowych mogą korzystać pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Ubezpieczonym przysługuje wizyta lekarza POZ (lekarza domowego, internisty, pediatry), a także lekarza specjalisty. Wizyty odbywają się również w ramach nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej, czyli w godzinach wieczornych, nocnych oraz w dni wolne od pracy.

Także wizyta lekarska w domu oferowana jest przez placówki prywatne. Usługi medyczne tego rodzaju świadczone są w ramach abonamentów medycznych oraz za jednorazową opłatą.

Przebieg domowej wizyty lekarskiej

Wizyta domowa ma podobny przebieg jak wizyta w gabinecie lekarskim.

Na początku lekarz wykonuje wywiad z pacjentem. Pyta o stan zdrowia i o objawy. Następnie przystępuje do wykonania badania fizykalnego – oględzin, osłuchiwania oraz palpacji, czyli badania dotykiem. Ponadto wizyta lekarska w domu może być uzupełniona o inne badania, na przykład badanie ciśnienia krwi, badanie EKG oraz USG przenośnym aparatem.

Podczas wizyty domowej lekarz może też wypisać:

  • receptę na leki
  • zwolnienie lekarskie ZUS ZLA
  • skierowanie na badania
  • skierowanie do szpitala

Przed wizytą domową pacjent powinien zebrać dokumentację medyczną, przygotować listę stosowanych leków, a także dowód osobisty. Gdy lekarz ma wystawić zwolnienie, konieczne będzie podanie numeru NIP pracodawcy.

jak-wyglada-wizyta-domowa-lekarza

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

eight + eighteen =