Breaking News
 |  | 

Handel i usługi

Jak zrobić i jak powinien wyglądać biznesplan?

img-responsive

Własna firma to sposób prowadzenia kariery zawodowej, na który decyduje się coraz większa liczba osób, także w naszym kraju. Możliwości pozyskania ze strony państwa bezzwrotnego dofinansowania na podjęcie własnej działalności gospodarczej nie jest tutaj bez znaczenia, daje bowiem możliwość prostego pozyskania kapitału na zakup potrzebnych do prowadzenia działalności środków trwałych. Niezbędnym elementem każdego wniosku o udzielenie takiego wsparcia jest biznesplan. Przyda się on także każdej osobie, która przymierza się do otwarcia własnego biznesu.

Czym tak naprawdę jest biznesplan?

Choć pojęcie biznesplanu wydaje się być wiedzą tajemną, to tak naprawdę jest to bardzo prozaiczny dokument, w którym krok po kroku we wszechstronny sposób przedstawiony jest sposób prowadzenia własnej firmy, otoczenie rynkowe w jakim przyjdzie jej działać, czy też potrzeby , szanse i zagrożenia, jakie mogą stanąć przed świeżo upieczonym przedsiębiorcą.

W gruncie rzeczy elementy biznesplanu, jakie powinny się w nim znaleźć to przede wszystkim:

  • opis produktów lub usług, jakie będzie oferowała firma,
  • opis rynku, zapotrzebowania na produkt lub usługę i funkcjonującej konkurencji,
  • strategia marketingowa, czyli opis przewidywanego sposobu prowadzenia firmy i jej promowania,
  • plan finansowy,
  • analiza SWOT, czyli mocnych i słabych stron przedsięwzięcia oraz potencjalnych szans i zagrożeń.

Biznesplan – dokument łatwy i trudny w przygotowaniu

Choć sama lektura przykładowego biznesplanu każe sądzić, iż jest to w zasadzie łatwy do przygotowania dokument, to w praktyce nie każdy jest sobie w stanie z takim zadaniem poradzić. Największą trudność sprawia zazwyczaj dokonanie rzetelnej analizy rynku danej branży oraz przeprowadzenie symulacji i stworzenie koncepcji planu finansowego, co wymaga pewnej wiedzy z zakresu ekonomii i rachunkowości.

Dla osób, które same nie są w stanie przygotować biznesplanu, co jednak nie zniechęca ich do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej istnieje możliwość skorzystania z prostego rozwiązania tego problemu, w postaci możliwości nabycia gotowego biznesplanu, dostosowanego do branży, w jakiej ma działać przewidywana firma.

Na rynku istnieje dość duża liczba firma konsultingowych, które posiadają w swojej ofercie tego typu usługi, jak również oferują gotowe do użytku biznesplany. Gotowy biznesplan można nabyć chociażby za pomocą platformy gotowebiznesplany.pl. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala przyszłemu przedsiębiorcy przejść od razu do etapu aplikowania po środki na rozpoczęcie własnej działalności, co znacznie ułatwia zadanie.

jak-zrobic-i-jak-powinien-wygladac-biznesplan

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

14 − two =