Breaking News
 |  | 

Budownictwo i aranżacja

Kora sosnowa – do czego można użyć?

img-responsive

Kora sosnowa to jeden z najchętniej wybieranych materiałów, który służy do ściółkowania ogrodów. Charakteryzuje się ona również licznymi walorami praktycznymi, przez co cieszy się dużym uznaniem wśród ogrodników.

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej

Wśród ofert producentów do wyboru są dwa rodzaje kory sosnowej:

  • surowa mielona
  • przekompostowana

Pierwszy z nich to najbardziej ekonomiczny rodzaj stosowany w ogrodzie. Dzięki temu, że bardzo wolno się rozkłada, nie trzeba jej zbyt często uzupełniać. Średnio taką czynność wykonuje się raz do roku, a w niektórych przypadkach nawet raz na dwa lata. Różne zastosowanie kora sosnowa zawdzięcza trzem stopniom grubości zmielenia. Kora sosnowa grubo mielona najczęściej wykorzystywana jest w dużych ogrodach oraz parkach i ogrodach miejskich. Jej główną cechą są walory estetyczne.

Kora średnio mielona to dosyć powszechnie stosowany rodzaj, z racji swojej uniwersalności. Można nią wyłożyć mniejsze jak i większe ogrody, bez problemu wytrzyma silniejsze wiatry, gdyż cechuje się większą masą mimo drobniejszego mielenia. Kora drobno mielona głównie wykorzystywana jest przy niewielkich roślinach. Jej główną zaletą są walory estetyczne oraz to, że swoją wielkością nie zakrywa uroku roślin. Niestety z racji mniejszej wagi jest bardzo często wywiewana przez wiatr.

Kora przekompostowana jest poddawana procesowi kompostowania przez około dwa lata. W tym czasie zyskuje ona o wiele więcej składników odżywczych potrzebnych glebie niż inne ściółki. Charakteryzuje się bardzo dobrymi zdolnościami zakwaszającymi dlatego głównie stosowana jest przy roślinach kwasolubnych, jednak należy mieć na uwadze to, że bardzo szybko się rozkłada i trzeba ją częściej niż w przypadku kory surowej uzupełniać.

Do mało znanych rodzajów kory należy kora sosnowa ozdobna kolorowa. Nie jest jeszcze tak popularnie stosowana, choć można zobaczyć na rynku wzrastający trend i ogrodnicy coraz chętniej wykorzystują ją do przyozdabiania swoich ogrodów. Dzięki możliwości zabarwienia jej praktycznie na każdy kolor, można bez problemu dopasować ją do dekoracji znajdujących się w ogrodzie.

Wbrew pozorom kora sosnowa posiada wiele zalet i bardzo chętnie jest wykorzystywana. To nie jest tylko leżący kawałek drzewa, ale spełniający bardzo pożyteczne i praktyczne funkcje materiał ściółkowy, który z roku na rok zyskuje na popularności wśród ogrodników.

kora-sosnowa-do-czego-mozna-uzyc

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

fourteen − three =