|  | 

Budownictwo i aranżacja

Łączenie kondygnacji domu za pomocą schodów

W dzisiejszych czasach niemal każdy dom posiada przynajmniej dwie kondygnacje, które są połączone za pomocą schodów. Okazuje się, że zaprojektowanie idealnych schodów, które łączą w sobie w wyważony sposób funkcję dekoracyjną i praktyczną jest bardzo trudnym zadaniem, wielkim architektonicznym wyzwaniem. Dzieje się dlatego, że wielu klientów zamawiających projekt domu i schodów nie jest świadomych zasad budownictwa i architektury, które muszą być przestrzegane. Niektóry reguły budownictwa uniemożliwiają zastosowanie bardzo oryginalnych rozwiązań bądź po prostu uważają je za mało praktyczne i bezpieczne.

Dobry architekt powinien szczegółowo skonsultować projekt schodów ze swoim klientem. Należy skonfrontować wygórowane plany i marzenia klienta z możliwościami realizacji. Co więcej, należy klientowi uświadomić, że na przykład posiadanie wysokich, stromych i giętych schodów wykonanych ze stali i szkła nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadamy małe dzieci mające pokój na pierwszym piętrze. Estetyka, dekoracyjność powinna być w sposób wyważony połączona przede wszystkim z bezpieczeństwem. Przecież schody drewniane mają łączyć kondygnacje naszego domu, dlatego powinniśmy bez większego problemu móc przemieszczać się między poziomami. Posiadanie dzieci czy zwierząt jest również wymaganiem, które powinno być uwzględnione podczas wykonywania projektu schodów. Oczywiście nie oznacza to, że bezpieczne i praktyczne schody mają być brzydkie.

Nic bardziej mylnego. Dobry architekt jest w stanie połączyć wszystkie te funkcje w taki sposób, by w pełni zadowolić klienta. Można stworzyć proste schody drewniane, które będą na przykład miały niebanalną balustradę, bądź ciekawe połączenie ze szkłem. Oryginalnym rozwiązaniem jest również łączenie różnych rodzajów drewna, czy wykorzystanie takich gatunków, gdzie podkreślone są słoje i schody wyglądają, jakby nie były poddane obróbce. Dzięki takiemu materiałowi możemy osiągnąć bardzo nowoczesny efekt natury połączonej z minimalizmem. Jak widać, można osiągnąć kompromis i połączyć w równych proporcjach dekoracyjność z funkcją praktyczną.

laczenie-kondygnacji-domu-za-pomoca-schodow

ABOUT THE AUTHOR