Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Leczenie aparatem ortodontycznym – jak przebiega?

img-responsive

Jeśli masz problem z krzywym zgryzem, to najprawdopodobniej będziesz potrzebować aparatu ortodontycznego. Służy on do prostowania zębów, więc dzięki niemu uśmiech staje się równy i piękny. Na pewno zastanawiasz się, jak przebiega leczenie aparatem ortodontycznym. Rozwiejmy więc wątpliwości.

Ortodonta Kraków

Lekarzem, który specjalizuje się w dobieraniu aparatów jest ortodonta. Trzeba udać się do niego, by ocenił wadę zgryzu i stwierdził jaki typ aparatu będzie potrzebny. Opcji jest kilka. Aparaty mogą być ruchome oraz stałe. Mogą być też przeznaczone do noszenia na jednej ze szczęk lub na obu. Wszystko zależy od układu zgryzu. Ortodonta zawsze wykonuje odlew w specjalnej masie plastycznej. Jest ona następnie wypełniana gipsem, a później trafia do protetyka.

Ze wzoru

Ortodoncja nie zajmuje się przygotowywaniem samego aparatu ortodontycznego. Wykonuje go wspomniany już protetyk. Gdy aparat będzie gotowy, ortodonta zakłada go na zęby i ostatecznie dopasowuje do nich. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystko leży tak jak powinno oraz czy nie jest to zbyt uciążliwe dla pacjenta. Aparat jest dedykowany specjalnie dla potrzeb konkretnej osoby i tylko ona może go używać.

Regularne kontrole

O aparat ortodontyczny należy regularnie dbać. Trzeba go myć i konserwować. W niektórych przypadkach trzeba też zwiększać naciąg aparatu, tak by leczenie postępowało do przodu. W wypadku stałych aparatów może pojawić się też konieczność lepszego doczyszczenia zębów i drucików aparatu oraz nałożenia nowych gumek na klamry aparatu. Kontroli nie należy lekceważyć, bo są niezbędne, by leczenie przynosiło efekty. Tylko ortodonta może zdecydować, czy aparat ortodontyczny powinien być nadal używany, czy może też należy go zmienić.

Ortodonta to nie dentysta

Warto też zauważyć, że lekarz ortodonta i lekarz stomatolog to dwie różne profesje. Często jednak współpracują one ze sobą, bo są to zawody bardzo do siebie zbliżone i pokrewne. Do ortodonty możesz się umówić w punkcie Stomatologia Wichlińscy.

leczenie-aparatem-ortodontycznym-jak-przebiega

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

4 × five =