|  | 

Zdrowie i uroda

Przeciw odleżynom – materac

Będąc obłożnie chorym bardzo łatwo jest nabawić się odleżyn. Jest to niewątpliwie bardzo uciążliwe i bolesne schorzenie. Mimo cierpienia zadawanego przez samą chorobę powodującą stan obłożny, chorzy muszą przejść przez bóle zadane przez rany w ich ciele.

Odleżyny powstają z powodu nadmiernego nacisku na pewne części ciała. Bardzo często pojawiają się w okolicach kręgosłupa, głównie w części krzyżowej. Nie raz zdarza się, że powstają w okolicach ud, kolan oraz łokci. Odleżyny występują u ludzi, którzy nie mają możliwości poruszania się. Jest wielką tragedią takich osób, że pomimo tak wielkiego nieszczęścia muszą męczyć się z bólem wywołanym przez głębokie rany w ich ciele.

Powstawanie odleżyn związane jest z jednostajnym naciskiem na określony fragment ciała. Uszkodzeniu ulegają komórki skóry, mięśni i tak aż do kości. Rany po odleżynach są bardzo głębokie i bolesne. W związku z tym warto jest stosować materac przeciwodleżynowy. Jego budowa wyklucza powstawanie głębokich ran, nawet gdy osoba jest całkowicie sparaliżowana. Bez materaców wygląda to tak, że należy chorego przewracać raz na 2 godziny, i tak w kółko. Może być to faktycznie irytujące dla opiekujących się chorym, jednak kiedyś była to jedyna możliwość uniknięcia odleżyn. Obecnie dzięki materacom przeciwodleżynowym opiekujący się mają mniej pracy, a chorzy z pewnością nie będą mieli odleżyn.

Materac przeciwodleżynowy wypełniony jest wewnątrz powietrzem. Jego struktura to setki komór powietrznych, które naprzemiennie wymieniają się powietrzem. Dzięki temu ciało chorego nie jest naciskane w ten sam sposób bez przerwy. Można powiedzieć, że materac przeciwodleżynowy, to jeden z najlepszych wynalazków w świecie medycznym. Materace są niezwykle pomocne zarówno w szpitalach jak i domach pomocy.

materac-przeciwodlezynowy

ABOUT THE AUTHOR