Breaking News
 |  | 

Budownictwo i aranżacja

Metody wyburzania budynku

img-responsive

Podejmując decyzje o sposobie wyburzenia budynku, specjaliści biorą pod uwagę kilka czynników. Uwzględniają między innymi obszar, na którym znajduje się budynek, podstawowe materiały budowlane, cel rozbiórki i sposób utylizacji gruzu. Metody wyburzania mogą obejmować od jednego niszczycielskiego wybuchu, po ostrożny demontaż kawałek po kawałku, jednak w zatłoczonym otoczeniu miejskim każda technika musi być bezpieczna dla ekipy rozbiórkowej oraz otaczających budynków i obszarów publicznych.

Rozbiórka poprzez implozję

Wysoce wyspecjalizowany rodzaj wyburzania, w którym wykorzystuje się materiały wybuchowe do obalania wysokich konstrukcji poprzez wybicie podpór konstrukcyjnych, w wyniku czego budynek zapada się od wewnątrz. Implozja jest stosowana w mniej niż 1% projektów rozbiórkowych ze względu na ryzyko złego rozmieszczenia ładunków wybuchowych, a w konsekwencji do zagrożenia bezpieczeństwa osób wokół.

Rozbiórka koparką o wysokim zasięgu

Ten sposób rozbiórki wykorzystuje specjalistyczny sprzęt mechaniczny i narzędzia. W przypadku mniejszych budynków (np. domu) do demontażu konstrukcji często używa się koparki. Z kolei przy wyższych budynkach, a także tych wykonanych z muru, betonu i stali będzie wymagana cięższa maszyna – przykładowo koparka o dużym zasięgu. Ta metoda wyburzeniowa uważana jest za czystszy i bezpieczniejszy sposób demontażu konstrukcji – ogranicza ilość pyłu i ryzyko dla operatora. Sam budynek jest wyburzany głównie z osprzętu przymocowanego do koparki. Ramię wyposażone w narzędzie ściąga i łamie konstrukcję od góry do dołu. Następnie zespół znajdujący się na dole używa młotów i kruszarek, aby zamienić kawałki w gruz.

Wyburzanie z wykorzystaniem kuli

Stalowa kula o ogromnej masie zawieszona na dźwigu, a następnie „wrzucana” do budynku, którego sam ciężar, bezwładność i grawitacja dokonują wyburzenia. Istnieje kilka metod uwolnienia kuli – można ją podnieść na dużą wysokość i upuścić lub biczować z obracającego się dźwigu. Wymagana w przypadku tej metody jest precyzja wymachu, ponieważ trajektoria kuli nie może być kontrolowana, gdy przełamie konstrukcję. Chociaż wyburzanie kulą jest stosunkowo niedrogie i szybkie, sposób ten powoduje wiele zagrożeń, w rezultacie czego jest obecnie rzadko używany.

Selektywna rozbiórka

Selektywne wyburzanie zyskuje na popularności w dzisiejszym świadomym ekologicznie świecie. Zamiast niszczyć budynek za jednym zamachem, metoda ta polega na usunięciu określonych sekcji budynku przy zachowaniu konstrukcji. To doskonały wybór do przebudowy, modernizacji i rozbudowy budynków, gdzie recykling i ponowne użycie są pożądane, aby zmniejszyć wpływ rozbiórki na środowisko.

metody-wyburzania-budynku

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

twelve + 17 =