Breaking News
 |  | 

Przemysł i technologie

Montaż instalacji PV – o czym należy pamiętać?

img-responsive

Dzisiejszy rynek fotowoltaiki jest tak duży, że ciężko wybrać wykonawcę projektu. Wiele jest firm oferujących swoje usługi i żeby nie dać się zwariować powinno się pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Właściwy dobór miejsca zamontowania modułów PV

Niezwykle istotne jest to, żeby moduły nie były w żaden sposób zasłonięte. Jeżeli choćby kilka z nich będzie częściowo zasłaniane przez niewielkie przeszkody takie jak Słupy czy gałęzie drzew, trzeba będzie zastosować optymalizatory, co zwiększy wartość całego generatora PV. Moduły mogą być montowane na dachu bądź na gruncie. Najpierw należy określić która lokalizacja da lepsze warunki dla maksymalizacji uzysku prądu. Następnie, jeżeli grunt daje korzystniejsze warunki, to zawsze jest to lepsza lokalizacja. Lepsza wentylacja zapewnia, że moduły nie nagrzewają się, a chłodniejsze panele to większa skuteczność.

Pod jakim kątem powinny być montowane panele?

Optymalny kąt montażu modułów wynosi 36 stopni, lecz odchylenie o kilka stopni nie stanowi zbyt dużego ubytku. Jeżeli generator został zamontowany od strony południowej, pozwoli na maksymalną produkcję prądu. Nie powinno się trzymać tych kierunków bezwzględnie, gdyż usytuowanie paneli od strony południowo-wschodniej i południowo-zachodniej da również zadowalające rezultaty. Bardzo często na ograniczonej powierzchni dachu moduły montowane są na trzech płaszczyznach jednocześnie i uzyski są satysfakcjonujące.

Zobacz: Fotowoltaika Małopolska - Instalacje PV Orzeł

Czy fotowoltaika może być tania?

Wartość takiego generatora uzależniona jest od ceny podzespołów. Nie można oczekiwać niskiej ceny zestawu, wybierając dobrej jakości podzespoły. Dostępne są na rynku różnej jakości moduły i rozpiętość cen może być spora. Serce elektrowni słonecznej, czyli inwerter popularnie zwany falownikiem, w zależności od jakości i marki ceny mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Biorąc to pod uwagę, należy na wstępie zastanowić się, czy szukamy produktu premium, czy może czegoś w klasie ekonomicznej. Najistotniejsze jednak jest to, kto będzie realizował montaż instalacji PV, gdyż doświadczenie i wiedza fachowa nie są tak powszechne, jak byśmy tego chcieli.

montaz-instalacji-pv-o-czym-nalezy-pamietac

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

fifteen − two =