|  | 

Zdrowie i uroda

Objaw wirusowego zapalenia wątroby

Żółtaczka wątrobowa jest objawem wirusowego zapalenia wątroby, choroby zakaźnej przenoszonej różnymi drogami między ludźmi. Zachorowalność na WZW jest coraz większa w Polsce, mimo że nie wzrasta ilość przypadków śmiertelnych. Dlatego też by uświadomić społeczeństwu ryzyko zagrożenia zakażeniem WZW, od kilku lat NFZ poradzi kampanię społeczną, która obecna jest w placówkach służby medycznej, na portalach internetowych, w gazetach i innych mediach. Ma ona uświadomić ludziom w jaki sposób i gdzie można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby i jakie są objawy zakażenia. Należy sobie bowiem uświadomić, że wirusowe zapalenie wątroby występuje w siedmiu odmianach, które różnią się zarówno przebiegiem choroby, stopniem śmiertelności, a także drogą zakażenia.

Tak na przykład WZW typu A i E przenoszone jest drogą pokarmową i można się nim zarazić nawet w publicznej toalecie. Zwane popularnie chorobą brudnych rąk, są one przenoszone wszędzie tam, gdzie panują kiepskie warunki sanitarne a higiena osobista jest na niskim poziomie. Dlatego też najczęściej pojawia się wśród dzieci, które mają mniejszą odporność w przedszkolu czy żłobku. WZW typu B, C i D przenoszone jest przez krew zakażonej osoby. Można się zarazić wirusem na przykład w placówkach służby medycznej, kiedy narzędzie nie są dobrze sterylizowane. Może się to zdarzyć nie tylko na salach operacyjnych, ale również u dentysty, czy ginekologa. Ponadto WZW typu B można się również zarazić drogą płciową, poprzez kontakty seksualne z wątpliwej reputacji partnerami. Nawet wizyta u fryzjera i kontakt niewielkiej ranki z nie oczyszczonymi nożyczkami może być przyczyną choroby.

Co ciekawe, w większości typów wirusowego zapalenia wątroby objawy przypominają popularną grypę żołądkową, czyli pojawiają się wymioty, biegunka, podwyższona temperatura oraz bóle mięśni i stawów. U dorosłych może się dodatkowo pokazać żółtaczka, tak jak i u niemowląt, i których WZW zostało przeniesione drogą prenatalną. Warto zwracać uwagę na kampanie społeczne i uwagi na temat tej choroby, gdyż długofalowe skutki i powikłania wirusowego zapalenia wątroby mogą być naprawdę niebezpieczne.

objaw-wirusowego-zapalenia-watroby

ABOUT THE AUTHOR