Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Objawy chorób rogówki

img-responsive

Rogówka to bardzo ważna część oka, bo chroni je przed urazami i jest odpowiedzialna za tworzenie obrazu, który dociera do naszego aparatu wzrokowego. Mimo że rogówka nie jest unerwiona, jest bardzo delikatna i należy na nią szczególnie uważać. Już niewielkie jej uszkodzenie może prowadzić do zepsucia, a nawet całkowitej utraty wzroku.

Czemu rogówka jest taka delikatna?

Po pierwsze, bo jest podatna na wszelkie infekcje bakteryjne, wirusowe i alergiczne. Po drugie szkodzą jej nawet dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze oraz saliny. Rogówka może ulec uszkodzeniu w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia śródgałkowego.

Dlatego tak ważne jest w profilaktyce oczu, aby robić taki pomiar w miarę regularnie. Rogówka jest także podatna na wszelkiego typu urazy mechaniczne, wiec trzeba nosić okulary ochronne przy wszelkiego typu pracach z metalami. Spawając, nigdy nie wolno o nich zapominać, gdyż rogówka może na tym bardzo ucierpieć.

Objawy chorób rogówki

Pierwszym objawem, który mówi, że z rogówką coś nie tak, jest zmętnienie widzianego obrazu. Gdy do niego dochodzi, należy czym prędzej udać się do okulisty. Po drugie swędzenie i ból to także symptom, iż rogówkę toczy jakiś przewlekły stan zapalny.

O stan rogówki można się także zacząć niepokoić, gdy pojawia się widzenie niewyraźnych plam oraz punktów. Również przebarwienia, a także ropienie oczu to czytelna oznaka, iż naszą rogówkę zaatakowała jakaś poważna infekcja.

Zobacz: Centrum okulistyczne i optyczne Gdańsk - Optis

Choroby rogówki- czy wszystkie są tak samo groźne?

W przypadku zapaleń i infekcji rogówki o podłożu bakteryjnym wystarczą zwykłe krople z dodatkiem antybiotyku. Gorzej, gdy choroby rogówki mają genetyczną przyczynę. Przykładem takiego schorzenia o nieznanej etymologii jest stożek rogówki. By go zwalczyć- trzeba nosić okulary lub twarde szkła kontaktowe.

W najgorszym wypadku, gdy stożek rogówki okaże się bardzo zaawansowany, potrzebny będzie przeszczep rogówki. Rogówkę może uszkodzić także jaskra lub zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe. Dlatego tak istotne jest to, by zdusić obie choroby jeszcze w zarodku, zanim będzie za późno.

objawy-chorob-rogowki

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

18 − 10 =