Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Od czego zacząć walkę z alkoholizmem?

img-responsive

Alkoholizm to choroba długotrwała i nieuleczalna. Nie oznacza to jednak, że alkoholik skazany jest na porażkę. Odpowiednie leczenie i terapia mogą sprawić, że alkoholik resztę życia może spędzić w trzeźwości.

Dlaczego alkoholizm jest destrukcyjny?

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo przez wiele lat. Uzależnia organizm psychicznie i fizycznie. Początkowo przebiega niezauważalnie i niewinnie. W pierwszym etapie osoba uzależniona szuka okazji do wypicia, wzrasta jej tolerancja na ilość wypitego alkoholu.

Następnym etapem jest picie w samotności, dawki alkoholu są coraz większe. Uzależniony alkoholik nie może rozpocząć dnia bez wypicia kieliszka lub piwa. Z czasem zaniedbuje obowiązki w pracy oraz w domu. Bardzo często staje się agresywny. W ostatnim stadium popada w ciągi alkoholowe, które wyniszczają organizm fizycznie.

Alkoholizm można leczyć

Podstawowym warunkiem sukcesu w walce z chorobą alkoholową jest motywacja osoby uzależnionej. To do niej należy decyzja o podjęciu leczenia i chęci zmiany dotychczasowego życia.

Pierwszym etapem w walce z uzależnieniem jest odtrucie alkoholowe. To najtrudniejszy okres dla alkoholika. Nagłe odstawienie alkoholu może powodować różne niepożądane reakcje organizmu:

  • głód alkoholowy,
  • drżenie rąk,
  • bezsenność,
  • padaczkę alkoholową,
  • omamy wzrokowe i słuchowe,
  • dysfunkcje wątroby, nerek.

Zadaniem odtrucia alkoholowego jest zminimalizowanie dolegliwości związanych z odstawieniem alkoholu. Odtrucie alkoholowe musi przebiegać pod stałym nadzorem lekarza. To on podejmuje decyzje o podawaniu leków oraz modyfikuje je w zależności od reakcji pacjenta. Na tym etapie bardzo często potrzebna jest także pomoc psychiatry, który pomoże uświadomić problem i ewentualnie przepisze leki uspokajające.

Odwyk alkoholowy trwa od 7-10 dni, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta i stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Kolejny etap trwa znacznie dłużej i polega przede wszystkim na terapii psychologicznej, zbudowaniu nowej hierarchii wartości, odnalezieniu sensu życia w trzeźwości.

od-czego-zaczac-walke-z-alkoholizmem

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

16 + fifteen =