Breaking News
 |  | 

Budownictwo i aranżacja

Pellet czy ekogroszek? Co wybrać do ogrzewania domu?

img-responsive

Sezon grzewczy każdego roku wiąże się z sporymi wydatkami, jakimi są zakupy surowców energetycznych do ogrzewania domu. Poniżej pochylimy się nad dość częstą rozterką, z którą mierzą się osoby budujące lub remontujące nieruchomość, czyli wyborem pomiędzy piecem przystosowanym do spalania pelletu lub piecem na ekogroszek.

Najważniejsze właściwości pelletu

Materiał ten powstaje z drewnianych odpadów produkcyjnych, takich jak trociny i zrębki, jest więc surowcem odnawialnym. Wyrabiany jest w procesie technologicznym, podczas którego przy użyciu wysokiego ciśnienia, wytwarzane są walce o średnicy do 25 milimetrów, które następnie są przycinane i najczęściej pakowane w wygodne dla użytkownika worki. Niewątpliwą zaletą pelletu jest jego ekologiczność- wytwarza on bowiem w piecu sporo mniej dwutlenku węgla niż ekogroszek, w wyniku jego spalania powstaje również niewiele popiołu, a ponadto jest on niepylącym i niebrudzącym paliwem, o dość przyjemnym zapachu. Jeśli chodzi o wady, to jest on niestety mniej ekonomiczny, jeśli bierze się pod uwagę kaloryczność i cenę za tonę.

Główne cechy ekogroszku

Natomiast ekogroszek jest pochodną węgla, a więc surowcem nieodnawialnym. Są to wyselekcjonowane i specjalnie dobrane cząstki tej popularnej kopaliny, tworzące granulat z jak najmniejszą ilością miału i flotu, dzięki czemu jest to opcja bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego niż tradycyjny węgiel. Dużą zaletą ekogroszku jest kaloryczność większa niż w przypadku pelletu, co w połączeniu z średnią ceną za jedną tonę, daje w efekcie tańsze ogrzewanie domu oraz oszczędność miejsca podczas składowania. Minusem może być natomiast większa ilość popiołu oraz zdecydowanie większa ilość dwutlenku węgla, wytwarzanych podczas spalania.

Co więc wybrać?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje oraz fakt, że ceny nowoczesnych pieców z podajnikami na oba z tych rodzajów paliwa są zbliżone, wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Dla jednych najważniejszym tematem będzie to, że ekogroszek w ogólnym rozrachunku jest paliwem bardziej ekonomicznym, a dla innych nadrzędną sprawą będzie czystość oraz względy dbania o środowisko naturalne. Możliwa do wyboru jest też opcja pośrednia, czyli wybranie kotła na ekogroszek, który posiada również możliwość spalania pelletu, co jednak posiada również pewne mankamenty.

pellet-czy-ekogroszek-co-wybrac-do-ogrzewania-domu

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

twelve − two =