Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Pierwsze piwo u dziecka – jak zareagować?

img-responsive

Stało się. Dowiedziałeś się, że Twoje dziecko już sięgnęło po alkohol i ma już za sobą „pierwsze piwo”. Zastanawiasz się, w jaki sposób zareagować? Przede wszystkim nie panikuj. To czas na spokojną i mądrą rozmowę. Podpowiadamy, jak ją przeprowadzić, na co zwrócić uwagę i jakie są oznaki uzależnienia od alkoholu.

Uświadom dziecku, że piwo to nie napój orzeźwiający

Alkohol wśród młodzieży bardzo często traktowany jest jako element zabawy w atmosferze luzu, buntu i samowoli. Pierwsze piwo urosło wręcz do rangi symbolu – inicjacji. Jednocześnie jednak bagatelizowane są negatywne skutki dla zdrowia związane z piciem piwa. W przeciwieństwie do innych napojów alkoholowych takich jak wódka, piwo bywa pite przez nastolatków jak napój orzeźwiający, do ulubionych przekąsek. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że od piwa łatwo się uzależnić. Wytłumacz, jakie są negatywne konsekwencje dla zdrowia, wskazując na to, że młody organizm, który wciąż się rozwija, jest o wiele bardziej na nie narażony. Podkreślaj, że najważniejsze jest umiarkowanie – o ile naturalna i zrozumiała jest chęć spróbowania alkoholu, to łatwo stracić kontrolę.

Zachowaj czujność – oznaki uzależnienia od alkoholu

Przyłapanie dziecka na piciu piwa nie jest jeszcze powodem, by wpadać w histerię. Należy jednak rozmawiać w domu o piciu alkoholu i jego negatywnych skutkach. Gorzej, jeśli syn lub córka wraca z imprezy kompletnie pijany, zwłaszcza gdy to zdarza się po raz kolejny. Zachowajmy czujność, gdyż coraz młodsze dzieci wykazują oznaki choroby alkoholowej.

Najprościej ją rozpoznać po zapachu alkoholu unoszącym się z ust i szklistych oczach. Zwróćmy jednak również uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu: rozdrażnienie, frustrację, nagłe zwiększenie potrzeb finansowych i/lub podkradanie pieniędzy, wybuchy złości, tajemniczość dziecka. W przypadku, gdy podejrzewamy uzależnienie niezbędna może okazać się terapia alkoholowa. Nie należy wahać się zwrócić o pomoc do specjalisty. Wsparcie w problemie mogą okazać również nauczyciele i szkolni pedagodzy.

pierwsze-piwo-u-dziecka-jak-zareagowac

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

ten − one =