Breaking News
 |  | 

Budownictwo i aranżacja

Podsypka pod kostkę brukową – jaką wybrać?

img-responsive

Kostka brukowa to obecnie najbardziej popularny materiał do układania nawierzchni chodników, parkingów, podjazdów, alejek ogrodowych. Dobrze ułożona jest trwała i nie tworzą się na niej kałuże. Decydujący wpływ ma na to podbudowa i podsypka.

Podbudowa pod kostkę brukową

Planując ułożenie kostki brukowej należy wziąć pod uwagę przewidywane jej obciążenie. Na podjazdach, parkingach grubość podbudowy i kostki musi być większa.

Podbudowa to fundament nawierzchni wykonanej z kostki brukowej. Jego rolą jest wyrównanie terenu oraz zapewnienie odpływu wody, z tego względu musi mieć odpowiednie spadki. Pierwsza warstwa podbudowy wykonana jest z geowłókniny, następna zaś ze żwiru o odpowiedniej granulacji. Dla ścieżek o małym natężeniu wystarczy warstwa 25 cm, w przypadku większych obciążeń powinna mieć 40 cm. Podbudowa musi być zagęszczona mechanicznie przez ubijarki brukarskie.

Podsypka pod kostkę brukową

Podsypka pod kostkę to ostatnia warstwa przed układaniem właściwego bruku. Często przez fachowców nazywana jest także zerówką. Jej zadaniem jest dokładne wyrównanie nierówności nawierzchni, przepuszczanie wody oraz zapewnienie stabilności kostki brukowej.

Do wykonania podsypki najczęściej używa się:

  • piasku,
  • mieszanki piasku z cementem,
  • drobnego żwiru.

Podsypka z piasku jest najtańsza, ale zarazem najmniej trwała. Piasek łatwo jest wypłukiwany przez wodę lub roznoszony przez mrówki. Tego rodzaju podsypka nadaje się pod kostkę układaną na ścieżkach o małym natężeniu ruchu.

Mieszanka piasku z cementem jest znacznie lepszym i trwalszym rozwiązaniem. Proporcje obu składników należy dobrać w zależności od obciążenia kostki. Mieszanka piaskowo-cementowa bardzo dobrze sprawdza się w pobliżu studzienek kanalizacyjnych lub ścieków przykrawężnikowych. Producenci oferują gotowe mieszanki na podsypkę.

Drobny żwir stosowany jest jako podsypka pod bruk narażony na duże obciążenia, np. samochodami dostawczymi. Zapewnia stabilność kostki oraz dobrą przepuszczalność wody.

Warstwa podsypki powinna wynosić od 3 do 5 cm.

podsypka-pod-kostke-brukowa-jaka-wybrac

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

3 × four =