Breaking News
 |  | 

Różne

Poznaj rzeźby z drewna mającego duszę

img-responsive

Rzeźby z drewna strugane ręcznie są wykonywane z wielką pieczołowitością. Artysta trudniący się tym rzemiosłem dopracowuje każdy detal w swojej pracy. Przez to dzieło staje się wyjątkowe, niepowtarzalne z przysłowiową duszą. Nadaje się do każdego wnętrza mieszkania, a niektóre także do ogrodu.

Rzeźby drewniane występują w 3 wariantach

Dostępne są rzeźby, płaskorzeźby oraz figurki. Do tych pierwszych zaliczamy duże rzeźbione trójwymiarowe przedmioty, zwierzęta i postaci ludzkie oraz roślinność, a także abstrakcję. Można na nie patrzeć ze wszystkich stron.

Figurki drewniane to miniaturowe rzeźby. Również są trójwymiarowe. Zmieszczą się na komodzie lub półce. Mogą być nawet breloczkami. Figurka ze względu na swoje rozmiary jest lekka i łatwo ją wziąć do ręki, by się jej przyjrzeć.

Na ścianę da się zawiesić płaskorzeźbę. To „wypukły obrazek” (kompozycja rzeźbiarska), który widoczny jest wyłącznie od frontu. Z tyłu jest płaską deseczką. W takim wariancie rzeźbi się również medaliony, krzyżyki itp. do zawieszenia na szyi.

Jak nazywają się surowce wykorzystane do rzeźb afrykańskich?

Najczęściej wykorzystywanym drewnem jest heban i drewno tekowe. Heban ma naturalny ciemny lub czarny kolor i jest niezwykle twardy. Ma także swój osobliwy ciężar. Gdy figurka spadnie z wysokości, pomimo że jest ciężka, nic jej się nie stanie. Dzieje się tak, gdyż hebanowe drewno trudno rozłupać.

Drugim popularnym surowcem rzeźbiarskim jest drewno tekowe. Charakterystyczna jego cecha to bardzo duża odporność na działanie H2O. Wykazuje brak pęcznienia pod wpływem wilgoci oraz pękania podczas wysychania.

Wisiorki z drewna tekowego mogą pozostać na szyi w trakcie kąpieli. Duże rzeźby zaś oraz figurki tekowe z powodzeniem mogą stać w łazience, na balkonie, tarasie i w ogrodzie.

Surowce mniej popularne, ale ciekawe, to:

  • ceiba – drewno to wykorzystuje się do rzeźbienia amuletów (fetyszy) oraz masek. Jest bardzo lekkie, odporne na wodę i wilgoć oraz sprężyste;
  • drewno żelazne bardzo odporne na szkodniki i trwałe. Podatne na polerowanie, ale trudne w obróbce;
  • mahoń z grusz afrykańskich ma ciemnoczerwony kolor. Ten rodzaj drewna trudno się pali;
  • wenge – bardzo ciemny brąz z ciemniejszymi cętkami. Drewno to jest twarde i ciężkie.
poznaj-rzezby-z-drewna-majacego-dusze

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

ten − three =