|  | 

Różne

Praca taksówkarza.

Praca taksówkarza została określona jako jedna z najbardziej stresujących profesji, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Katowice czy Warszawa, a szczególnie w przypadku, gdy środkiem transportu kierowcy jest taksówka bagażowa. Jest to badanie potwierdzone przez psychologów i socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zajmowali się właśnie kwestią stresu w pracy. Powstałe w Warszawie taxi bagażowe tym różnią się od zwykłych taksówek, że służą do przewożenia przedmiotów, mebli, przeprowadzek, zwierząt i innych większych rzeczy, które do zwykłej taksówki się nie zmieszczą.

Dla mieszkańców Warszawy jest to duże udogodnienie i praktyczne rozwiązanie, gdyż mogą przetransportować swój dobytek za mniejsze pieniądze, niż gdyby korzystali z usług firm przewozowych. Taksówki bagażowe są tańsze, gdyż obowiązuje je system taryfowy, podobnie jak w przypadku zwykłych taksówek. Jednak to właśnie praca taksówkarza i w dodatku z taxi bagażowych została określona jako najbardziej stresująca i destrukcyjnie wpływająca na psychikę. Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników.

Podstawowym z nich jest stres wynikający z samego prowadzenia samochodu w dużym mieście takim jak Warszawa. Zwyczaje kierowców są różne, a na drogach często dzieją się rzeczy które przekraczają wszystkie możliwe zasady kodeksu drogowego. Taksówkarz musi być stale czujny by uniknąć kolizji, musi być odporny na głupią i nierozsądną po prostu jazdę innych, na sytuacje na granicy ryzyka. Co więcej, przejechanie przez Warszawę taksówką w godzinach szczytu jest nie lada przedsięwzięciem logistycznym, które wymaga dużej kombinatoryki wśród korków i znajomości skrótów ułatwiających poruszanie się. Taxi bagażowe stwarza dodatkowe sytuacje stresogenne związane po pierwsze z dużym rozmiarami samochodów, po drugie z przewożonym weń przedmiotami a po trzecie z klientami. Rozmiary taksówek bagażowych są różne, jednak zasadniczo duże, co utrudnia parkowanie czy poruszanie się po wąskich uliczkach.

Przedmioty przewożone w tego typu taksówkach są często drogocenne, stanowiąc dobytek klientów, dlatego jazda musi być spokojna i bezpieczna. Ostatnim czynnikiem stresogennym są klienci, którzy są wiecznie niezadowoleni, na wszystkim znają się najlepiej i instruują doświadczonego taksówkarza. Wszystko to sprawia, że taksówkarze są narażeni na ogromny stres i nie pracują w zawodzie dłużej niż 15 lat.

praca-taksowkarza

ABOUT THE AUTHOR