|  | 

Różne

Przewody elektroinstalacyjne miedziane

Na dzień obecny nie istnieje ograniczenie stosowania przewodów o żyłach miedzianych, w związku z tym wyłącznie te przewody powinny być stosowane w instalacjach.  Kable o żyłach miedzianych wyróżniają się znacznie lepszymi, w porównaniu z przewodami o żyłach aluminiowych, parametrami i trwałością.

W przewodach instalacyjnych stosowane są tylko żyły okrągłe jedno- lub wielodrutowe. Żyły wielodrutowe mogą być zrealizowane w postaci :- skrętek pierwszego stopnia, skręconych z pojedynczych drutów- skrętek drugiego stopnia, skręconych ze skrętek pierwszego stopnia- skrętek wyższych stopni

W przewodach o izolacji gumowej zawierającej siarkę ich żyły powinny być pokryte stopem ołowiu z cyną.  Nie istnieje taka konieczność w przypadku przewodów w izolacji gumowej nie zawierającej siarki , a ponadto w przewodach pokrytych polwinitem.

Bardzo istotnym parametrem decydującym o obciążalności prądowej przewodu jest rezystancja żyły. Wyróżniamy następujące rodzaje żył, różniące się budową i giętkością :- żyły klasy 1 ? jednodrutowe, zostosowanie : przewody do układania na stałe;- żyły klasy 2 – wielodrutowe, zostosowanie : Przewody do układania na stałe;- żyły klasy 5, wielodrutowe, stosowane w przewodach giętkich- żyły klasy 6, wielodrutowe, stosowane w przewodach giętkich o zwiększonej giętkości.

 

przewody

ABOUT THE AUTHOR