Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Rehabilitacja w wodzie – sposobem na pozbycie się bólu

img-responsive

Osoby na stałe przykute do wózka inwalidzkiego tylko w wodzie czują się wolne. Jest to spowodowane tym, iż w basenie nie czują żadnych dolegliwości bólowych, a ponadto nie grozi im upadek. Rehabilitacja w wodzie jest też o wiele mniej męcząca od tradycyjnej. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z ćwiczeń w wodzie.

Na czym polega rehabilitacja w wodzie?

Są to zwyczajne ćwiczenia tyle tylko, że wykonuje się je na basenie pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Zajęcia w wodzie są ulubioną formą aktywności niepełnosprawnych, bo po pierwsze rozluźniają mięśnie i fantastycznie relaksują. Ich zaletą jest również to, że pozwalają stawom i kręgosłupowi nabrać elastyczności i lekkości, przez co choremu wydaje się, iż sunie niczym rakieta. To zrozumiała reakcja niepełnosprawnych, ponieważ na co dzień nie mogą zaznać samodzielności i są zdane na pomoc osób trzecich. Woda pozwala im na chwilę pozbyć się ograniczeń i czerpać przyjemność z samych ćwiczeń.

Dla kogo jest przeznaczony ten rodzaj rehabilitacji?

Powinny korzystać z niego osoby z głębokim porażeniem mózgowym. Nie jest tajemnicą, iż ta grupa chorych jest najbardziej narażona na ból. Jest to związane z nadmiernym napięciem mięśni zwanych spastyką. Jest ona na tyle dokuczliwa, że nie da się jej wyleczyć, a można jedynie łagodzić jej skutki. Osoby po udarze i chorujące na stwardnienie rozsiane również mogą odnieść wymierne korzyści z tego typu ćwiczeń. Z rehabilitacji w wodzie mogą korzystać też zdrowe osoby,bo to świetny sposób na poprawę kondycji.

Czym rehabilitacja w wodzie różni się od tradycyjnej?

Najistotniejszą cechą jest ogólny poziom zmęczenia. Jest on znacznie mniejszy od zajęć na lądzie. Po drugie wodne wygibasy wpływają korzystnie również na psychikę pacjenta. Po trzecie zajęcia są prowadzone w grupie, co daje dodatkową motywację do ćwiczeń i podsyca rywalizację. Poza tym z tego rodzaju zajęć można skorzystać w Openmedical, czyli specjalistycznej poradni rehabilitacyjnej.

Czy rehabilitacja w wodzie jest skuteczniejsza od tradycyjnej?

Zapewne tak, gdyż tego rodzaju ćwiczenia mniej bolą. To żadna nowość, że gdy odczuwa się przenikliwy ból, to chęć do rekreacji natychmiast znika. Pacjent ćwiczący w wodzie jest chwilowo wolny od tego balastu, więc potrafi zaskoczyć sam siebie i pokonać wszelkie ograniczenia w tym mentalne. W przypadku rehabilitacji na materacu jest to praktycznie niemożliwe.

rehabilitacja-w-wodzie-sposobem-na-pozbycie-sie-bolu

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

fifteen + seventeen =