|  | 

Budownictwo i aranżacja

Rola generalnego wykonawcy

W środowisku osób interesujących się branżą budowlaną regularnie słyszy się hasło „generalny wykonawca”. Trafiamy na to hasło nagminnie między innymi w czasopismach branżowych. Wiele przedsiębiorstw używa wobec siebie właśnie takiego określenia. Prawie nigdy nie analizujemy czego możemy się oczekiwać od generalnego wykonawcy. Przyjrzyjmy się zatem inwestycjom i spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Weźmy jako przykład przedsiębiorstwo, którego celem jest zbudowanie dajmy na to hal stalowych. Zadanie zrealizowania inwestycji od projektu do obiektu to kwestia wymagająca i wielowymiarowa. Istnieją na szczęście przedsiębiorstwa, które całość zadań zrealizują we własnym zakresie. Wtenczas mamy możliwość skorzystać ze zwrotu – generalny wykonawca.

Przed wejściem na plac budowy mamy dużo przeróżnych problemów do wykonania. Na starcie hale stalowe powinno się zaprojektować. Im bardziej skomplikowany jest projekt, tym bardziej wymagające jest zrealizowanie zadania. Mogą je rozwiązać tylko wybitni fachowcy, świadczący pracę dla generalnego wykonawcy.

Istotną materią jest jeszcze opłata za kupno projektu. Tę fazę procesu również zaliczamy do generalnego wykonawstwa. Przedsiębiorstwo to poszuka najlepszych koncepcji w tej kwestii. Wszystko jest łatwe, kiedy mamy zasobny portfel. Ale jeżeli pieniędzy nie wystarcza konieczne jest sporządzenie wniosku kredytowego.

Następnie przed nami etap końcowy. Postawienie hal stalowych. Nie ma raczej sensu czytelników przekonywać, że do tego konieczna jest profesjonalna kadra techniczna. Hale stalowe to budowle inżynierskie, które tylko na pozór są łatwe do postawienia. Tymczasem skonstruowane są one z wielu ogniw, takich jak wiązary, bądź słupy. Nie obędzie się bez dogłębnej wiedzy, żeby skonstruować bezpieczny obiekt.

Przyznają Państwo, że generalny wykonawca to pojęcie bardzo obszerne. Obejmuje znaczeniem całą masę zadań. Bacząc na komfort inwestora najlepiej jest scedować realizację całości projektu generalnemu wykonawcy. Dzięki takiej decyzji zdecydowanie łatwiej jest sprawdzać prawidłowy przebieg procesu inwestycyjnego.

rola-generalnego-wykonawcy

ABOUT THE AUTHOR