|  | 

Transport i motoryzacja

Kupno używanych samochodów

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza na giełdach samochodowych, gdzie można trafić na samochód pochodzący z kradzieży. Dlatego właśnie powinno zachować się maksimum ostrożności, gdyż w jednej chwili możemy stracić wszystkie pieniądze zainwestowane w nowy zakup. Sprzedawcy bardzo różnie zachęcają nas do kupna samochodu.

Nie dajmy się zwieść także zbyt niską ceną interesującego nas samochodu, ponieważ pojazd może posiadać ukrytą wadę o której nie powiadomi nas sprzedający. Kupno używanego samochodu z giełdy należy traktować bardzo poważnie, powinniśmy dokładnie obejrzeć samochód i zwrócić uwagę na podejrzane wady, które mogłyby wskazywać na to, iż pojazd pochodzi z kradzieży. Można to poznać po podstawowych oględzinach, takich jak sprawdzenie jednakowych znaków producenta na szybach, czy obudowa kierownicy nie nosi śladów demontażu, czy stacyjka jest nieuszkodzona i oryginalna oraz można sprawdzić czy pojazd ma oryginalny komplet kluczyków.

Przy kupnie używanego samochodu powinniśmy pamiętać jeżeli jest to możliwe aby samochód kupować nie od pośredników ale bezpośrednio od właściciela. Następnie powinno się sprawdzić dokumenty pojazdu, w przypadku samochodu krajowego, dowód rejestracyjny, powinniśmy zwrócić uwagę czy dokument nie nosi śladów przerobienia i czy numery zgadzają się z pojazdem. Każda zmiana w dowodzie jest opieczętowana i odnotowana na ostatniej stronie dokumentu.

Decydując się na kupno używanego samochodu powinno zażądać się od sprzedawcy innych dokumentów pojazdu, a przykład w jaki sposób został nabyty przez właściciela, faktura, umowa kupna-sprzedaży, polisy ubezpieczeniowej. Nie jest to konieczne do sfinalizowania transakcji ale w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko kupna kradzionego pojazdu.

samochody-uzywane

ABOUT THE AUTHOR