Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Skutki alkoholizmu, których nie jest świadoma osoba uzależniona

img-responsive

Alkoholizm to poważne zaburzenie, które według szacunków w Polsce dotyka około 900 tysięcy osób. Ta ogromna liczba daje do myślenia i pokazuje, jak wiele uzależnionych bagatelizuje swoje problemy. Ten mechanizm wyparcia jest próbą odwrócenia uwagi nie tylko od przyczyny problemu, ale także od jego licznych negatywnych skutków.

Jakie są skutki alkoholizmu?

Alkohol przyjmowany w nadmiarze jest trucizną, która osłabia i niszczy właściwie wszystkie układy ludzkiego organizmu. Wśród negatywnych następstw alkoholizmu znajdują się między innymi nieodwracalna marskość wątroby, a także przewlekłe zapalenie trzustki, żylaki przewodu pokarmowego, anemia, nadciśnienie oraz zaburzenia pracy serca. Długotrwałe nadużywanie alkoholu często prowadzi do przedwczesnego zgonu na wskutek zawału serca.

Uzależnienie od alkoholu powoduje również zaburzenia psychiczne, do których zalicza się zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickiego. Przypadłości te objawiają się zaburzeniami pamięci, w których efekcie fakty i wspomnienia mieszają się osobie uzależnionej z konfabulacjami. Alkoholicy zmagają się ze stanami depresyjnymi, które często przybierają postać chronicznych i poważnych epizodów, które mogą skutkować próbami odebrania sobie życia. Znany jest także zespół Otella, czyli chorobliwa zazdrość u osoby uzależnionej związana z ogólną paranoją.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu to proces, który trwa od półtora roku do pełnych dwóch lat. W czasie leczenia wykorzystuje się psychoterapię indywidualną i grupową. Te zabiegi mają początkowo na celu przede wszystkim zidentyfikowanie przyczyn leżących u podstaw danego uzależnienia. Dopiero kiedy chory przyzna przed samym sobą, że ma problem z nadużywaniem alkoholu, będzie mogło rozpocząć się leczenie. Skuteczna terapia wymaga zerwania kontaktów ze środowiskiem, które potęgowało problem alkoholowy. Konieczne jest również stworzenie nowych, zdrowych nawyków, które pozwolą pozostać trzeźwym po zakończeniu leczenia. Alkoholizm to poważny problem, który nie leczony, będzie jedynie ulegał pogorszeniu, co jest tragiczne w skutkach.

skutki-alkoholizmu-ktorych-nie-jest-swiadoma-osoba-uzalezniona

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

2 × 4 =