Breaking News
 |  | 

Przemysł i technologie

Termotransfer i jego zastosowanie w drukarstwie

img-responsive

Obecnie coraz więcej osób chcąc się wyróżnić szuka na to różnych sposobów. Najczęściej i najprościej zrobić to poprzez ubiór, stąd coraz większa popularność firm, które umożliwiają zaprojektowanie i stworzenie koszulek, bluz według pomysłu klienta.

Wiele osób z pewnością samodzielnie próbowało spersonalizować swoją ulubioną koszulkę. Bardzo prosta metodą jest zaaplikowanie tzw. naprasowanki, którą przy pomocy żelazka wgrzewało się w materiał. W drukarstwie stosuje się bardzo podobna metodę, a jest nim termotransfer znany również pod inna nazwą – termonadruk. Tak jak i w przypadku DTG oraz druku sublimacyjnego, i tutaj takie działania mogą okazać się opłacalne już przy jednej sztuce.

Termonadruk charakteryzuje się tym, że w materiał wgrzewana jest specjalna folia – flex lub flock. Pod wpływem wysokiej temperatury nadruk spaja się z tkaniną. Na początku jednak w celu przygotowania folii, wycinany jest odpowiedni kształt za pomocą plotera. Z uwagi na niektóre ograniczenia, termotransfer nadaje się głównie w przypadku nieskomplikowanych kształtów, kolorów. Jakość takiego wydruku zależy oczywiście od właściwości użytych w tym celu materiałów, począwszy od jakości folii po tkaninę, na którą ma zostać naniesiony nadruk. Mimo to termonadruk to ciągle jedna z trwalszych metod drukowania, która gwarantuje niemal niezniszczalność nadruku. Taki stan rzeczy powoduje jednocześnie, że „naprasowanka” jest raczej materiałem nieprzepuszczalnym, w związku z tym nadaje się tylko do zadrukowywania niewielkich powierzchni, jak loga, napisy, drobne elementy graficzne.

Niewątpliwą zaletą tego druku jest na pewno szybkość tworzenia i przygotowania grafiki do druku. Wspomniana wcześniej wysoka jakość idzie też jak najbardziej w parze z żywą kolorystyką i wiernym odwzorowaniem barw. W tej metodzie niestety trudno o przeniesieniu gradientu, ponieważ nie jest on w tej technice obsługiwany. Większość grafik natomiast takiego przejścia tonalnego zazwyczaj nie posiada, dlatego nie powinno to być dla większości klientów czymś szczególnie istotnym.

Technologia drukarska jaką jest termotransfer umożliwia uzyskanie wielu ciekawych efektów. W tej metodzie jak w żadnej innej, struktura nadruku jest mocno wyczuwalna, co pozwala na naprasowanie np. folii z tzw. „meszkiem”. W wyniku zastosowania różnego rodzaju folii ozdobnych możemy uzyskiwać tak naprawdę dowolne rezultaty.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to nadruk powinien być odporny na wszelkiego rodzaju proszki do prania czy płyny do płukania, tak więc termonadruk gwarantuje wysoką jakość i niezniszczalność.

Chihuahua - Nadruki na odzieży, gadżetach i akcesoriach

termotransfer-i-jego-zastosowanie-w-drukarstwie

ABOUT THE AUTHOR