Breaking News
 |  | 

Przemysł i technologie

W jaki sposób bezpiecznie usunąć dane z dysku?

img-responsive

Informacje zapisane na dysku twardym często są danymi wrażliwymi, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Szczególnie gdy są to dane finansowe lub księgowe, firmowe raporty czy informacje o pracownikach oraz bazy klientów. Niechętnie rozstajemy się również ze strategią i tajemnicami handlowymi przedsiębiorstwa. Wyciek podobnych informacji może się okazać zgubny nie tylko dla osoby prywatnej, ale przede wszystkim dla korporacji.

Kiedy jesteśmy narażeni?

W wielu sytuacjach, takich jak naprawa awarii przez wyspecjalizowaną, ale obcą firmę, konieczność przywrócenia systemu czy choćby sprzedaż komputera lub samego tylko dysku twardego, grozi tym, że osoby zupełnie postronne zyskają dostęp do wrażliwych danych. Również wyrzucenie komputera może spowodować podobne konsekwencje. Usuwając dane, często sądzimy, że to wystarczy. Robimy kopie zapasowe, formatujemy dysk i czujemy się bezpiecznie. Nic bardziej mylnego. Usuwanie danych z komputera jest nieco bardziej skomplikowane.

Jak temu przeciwdziałać?

Abstrahując o konieczności wykonania powyższych działań, rekomendowanym i skutecznym sposobem trwałego usunięcia danych, jest poddanie dysku demagnetyzacji. Usuwanie danych z dysku w ten sposób polega na bezpowrotnym ich skasowaniu. Używane do tego narzędzie nazywane jest demagnetyzerem. Poprzez silny impuls magnetyczny, zniszczeniu ulegają wszystkie zapisane informacje, które utrwaliły się na magnetycznej części nośnika. Działanie to jest bezpowrotne i trwale usuwa niepotrzebne nam już dane.

Aby spać spokojnie, musimy sięgnąć po wyższą technologię. Demagnetyzacja porządnie nam ten proces ułatwi. Dzięki wykorzystaniu tej metody, zarówno my, jak i reszta świata nie będziemy już nigdy mieli dostępu do wykasowanych danych, w związku z czym obawa o ich wykorzystanie przez osoby postronne, maleje do zera. Śpimy spokojnie, a nasz dysk twardy może wędrować do nowego użytkownika. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo już dziś, szczególnie, gdy informacje są niekiedy cenniejsze, niż sam pieniądz.

Usuwanie danych z dysku

w-jaki-sposob-bezpiecznie-usunac-dane-z-dysku

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

1 × two =