Breaking News
 |  | 

Handel i usługi

Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę – co jest brane pod uwagę?

img-responsive

Sprzedaż mieszkania to nie lada wyzwanie dla wielu właścicieli. W takiej sytuacji trzeba zawsze właściwie oszacować jego wartość. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych.

Kiedy konieczna jest wycena mieszkania przez rzeczoznawcę?

Rzeczoznawca majątkowy to urzędnik zajmujący się wyceną nieruchomości. Korzystanie z jego usług jest konieczne w wielu przypadkach.

Wycena nieruchomości musi być zawsze przeprowadzona przez rzeczoznawcę w celach podatkowych, sądowych, komorniczych oraz na potrzeby uzyskania kredytu hipotecznego.

W jaki sposób jest sporządzany operat szacunkowy?

W przypadku dokonywania wyceny istotnym zadaniem każdego rzeczoznawcy jest opracowanie operatu szacunkowego. Jest on wykonywany na podstawie wnikliwej analizy faktycznego stanu wycenianej nieruchomości.

Operat szacunkowy to nic innego jak pisemna ocena, która reguluje wartość danej nieruchomości. Dokument ten posiada ujednoliconą formę i jest uznawany przez wszystkie instytucje prawne, sądownicze oraz finansowe.

Istotne czynniki decydujące o wartości nieruchomości

Podczas wyceny nieruchomości rzeczoznawca bierze pod uwagę kilka istotnych czynników. Do najważniejszych zalicza się:

  • lokalizację – jeśli nieruchomość znajduje się w atrakcyjnym miejscu, to wówczas posiada większą wartość;
  • liczbę kondygnacji – najbardziej atrakcyjne są lokale usytuowane na środkowych piętrach. Z kolei lokale umieszczone na parterze lub na poddaszu mają mniejszą wartość;
  • kubaturę – im większy jest metraż mieszkania, tym jego cena jest wyższa. Duże znaczenie ma również rozmieszczenie pomieszczeń oraz dostęp do garażu oraz piwnicy;
  • stan prawny – największą wartość posiadają te mieszkania, które posiadają akt własności. Z kolei nieruchomości z obciążeniami hipotecznymi lub prawem służebności czy współwłasności mają znacznie niższą wartość;
  • stan techniczny – nowe budynki, które zostały wybudowane z wysokiej jakości materiałów oraz z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych są zazwyczaj droższe. Z kolei mieszkania przeznaczone do remontu są tańsze;
  • położenie nieruchomości – atrakcyjne otoczenie oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, punktów usługowych oraz poszczególnych instytucji publicznych znacznie podnosi wartość mieszkania.
wycena-mieszkania-przez-rzeczoznawce-co-jest-brane-pod-uwage

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

three × 2 =