|  | 

Zdrowie i uroda

Zbilansowana dieta w oparciu o oleje ekologiczne

Od dawna wiadomo, że we właściwym żywieniu liczy się nie ilość dostarczonych substancji odżywczych, ale ich absorpcja. A ta zależy bezpośrednio od ich jakości oraz od obecności towarzyszących substancji odżywczych, umożliwiających prawidłowy metabolizm. Zapewnienie w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest bardzo złożonym zadaniem do przeprowadzenia, gdyż substancje te ulegają rozkładowi podczas gotowania czy wskutek działania światła.

Tylko olej tłoczony na zimno dostarcza tych składników w niezmienionej postaci, dzięki bardzo restrykcyjnemu procesowi produkcji, bez dostępu światła i powietrza, w niskiej temperaturze. Te wszystkie warunki muszą zostać utrzymane bezwarunkowo na każdym etapie produkcji tak delikatnego wyrobu, jakim jest olej lniany , na linii od dostawcy nasion do klienta. Nasiona, z których wytwarza olej lniany pochodzą z ciągle nadzorowanych i certyfikowanych polskich zbiorów.

Niektóre produkty całkowicie błędnie uchodzą za wyroby niszowe. Olej tłoczony na zimno pochłaniany jest nie tylko przez zagorzałych ortorektyków, ale także wszystkich tych, którzy planują zwiększyć odporność. Nienasycone kwasy tłuszczowe, których dostatecznie dużo zawiera także olej lniany biorą aktywny udział w syntezie enzymów, w wielu procesach metabolicznych. Należy przyswajać je na surowo, bez uprzedniej obróbki cieplnej przede wszystkim olej wiesiołkowy . Źródłem wielu cennych składników odżywczych jest także szeroko wykorzystywany w kuchni olej rzepakowy . Jednak olej tłoczony na zimno jest odmianą szlachetną i dla przyswojenia wszystkich jego składników odżywczych, powinien być jedzony na surowo. Jest to zasobne źródło kwasu linolowego. Idealny dodatek do sałatek, sosów i zup.

Nienasycone kwasy tłuszczowe oraz inne substancje organiczne odgrywają kluczową rolę w procesach przemiany materii i warunkują właściwą pracę mózgu oraz satysfakcjonujący stan skóry i paznokci. Ponieważ są to związki bardzo reagujące na temperaturę, przyjmowanie ich w pożywieniu jest utrudnione. Potrzebne substancje ulegają zanikowi podczas obróbki termicznej czy pod wpływem światła. Braki kwasów omega 3 i 6 mogą być jednak przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, stąd tak ważna jest właściwa suplementacja, zwłaszcza w przypadku niejedzących mięsa. Dieta dr Budwig oferuje osobom ją praktykującym spożywanie pełnowartościowych, nieprzetworzonych dziewiczych olejów Nowoczesny proces produkcji oraz odpowiednie warunki transportu gwarantują zachowanie początkowej wartości biologicznej w końcowym produkcie.

Sztandarowym produktem na rynku zdrowej żywności są oleje tłoczone na zimno, z nasion roślin oleistych i zielarskich. Jednym z nich jest olej rzepakowy , niezwykle wartościowy dodatek do zup, sosów. Oleje tego typu preparowane na zimno, bez udziału światła i powietrza oraz przesyłane w specjalnych, styropianowych termosach, dzięki czemu temperatura podczas całego procesu nigdy nie przekracza 40 st C. Zawarte w nich kwasy omega 3 są podatne na utlenianie i rozkład pod wpływem wysokiej temperatury. Oleje, takie jak olej rzepakowy są niezmiernie wartościowym komponentem codziennej diety, zawierają pełnowartościowe tłuszcze roślinne: wielonienasycone kwasy tłuszczowe,zalecane w dużych ilościach dla osób z problemami miażdżycowymi oraz dla wegetarian i wegan. Oleje posiadają także duże walory smakowe, wydobywają smak surówek i sałatek, świetnie sprawdzają się jako dodatek do blanszowanych warzyw i jako podstawa do sosów sałatkowych. Niezwykle korzystny wpływ posiada olej wiesiołkowy , który działa przeciwalergicznie, zapobiega powstawaniu zakrzepów. Odznacza się dużym stężeniem cennego kwasu gamma-linolenowego, a także flawonoidów, garbników, innych kwasów organicznych i witaminy E. Powinien być spożywany 2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

zbilansowana-dieta-w-oparciu-o-oleje-ekologiczne

ABOUT THE AUTHOR