Breaking News
 |  | 

Zdrowie i uroda

Życie w trzeźwości – czy to możliwe?

img-responsive

Skuteczne wyjście z alkoholizmu jest procesem trudnym i długotrwałym. Wymaga leczenia nie tylko osoby uzależnionej, ale także całej rodziny, która musi nauczyć się mądrze wspierać osobę wychodzącą z uzależnienia.

Jak wyjść z alkoholizmu?

Najważniejszy jest pierwszy krok, czyli uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną, że ma problem z alkoholem i chce zmienić swoje życie. W zależności od fazy uzależnienia, leczenie może przebiegać w ośrodku otwartym lub zamkniętym. Najczęściej taka świadomość przychodzi dopiero w III lub IV fazie choroby alkoholowej, wtedy najlepsze efekty przynosi leczenie w ośrodku zamkniętym.

Pierwszym etapem jest odtrucie alkoholowe organizmu prowadzone pod kontrolą lekarza. Na brak alkoholu organizm reaguje bólami głowy, drżeniem rąk, nudnościami i wymiotami. Celem detoksykacji jest złagodzenie tych objawów. Najważniejsza jest jednak psychoterapia indywidualna i grupowa.

Trzeźwe życie – czy to możliwe?

Zdecydowana większość alkoholików wprowadza sobie okresy abstynencji, by udowodnić, że panują nad swoim uzależnieniem. Oczywiście jest to myślenie błędne, bo potem ponownie wracają do nałogu.

Życie w trzeźwości polega na trwałym wyeliminowaniu alkoholu. Nie jest to łatwe, bo alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, ale wyleczony alkoholik może być trzeźwy.

Najważniejszą rolę na drodze do trzeźwości odgrywa psychoterapia prowadzona przez doświadczonych terapeutów, bardzo często byłych alkoholików. Celem psychoterapii jest rozliczenie się z dotychczasowym życiem. Osoba uzależniona musi uświadomić sobie w jakich sytuacjach najczęściej sięgała po alkohol, z jakimi problemami sobie nie radziła.

Kolejny etap to nauka radzenia sobie z sytuacjami stresowymi, umiejętność rozładowywania negatywnych emocji.

Bardzo ważnym elementem psychoterapii jest budowanie pozytywnej motywacji oraz asertywności. Pierwsza pokazuje nowe cele w życiu, druga uczy odmawiania wypicia pierwszego kieliszka.

Miesięczne leczenie w ośrodku nie jest gwarantem całkowitego trwania w trzeźwości. Istotne jest aby w życiu codziennym zachować wiedzę pozyskaną w toku terapii. Tylko dzięki stosowaniu wytycznych specjalistów z ośrodka jest możliwe utrzymanie efektów leczenia.

zycie-w-trzezwosci-czy-to-mozliwe

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

seventeen + twenty =